pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Złoty bez większych zmian, dług mocniejszy

KUP LICENCJĘ
Konrad Ryczko, analityk, makler papierów wartościowych, DM BOŚ
Pin It email print

Wtorkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego.

 

Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3946 PLN za euro, 3,9401 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9851 PLN w relacji do franka szwajcarskiego oraz 5,6752 PLN względem funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 3,067% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek nowego tygodnia handlu nie przyniósł większych emocji na rynku złotego. Częściowo stało się tak za sprawą braku inwestorów z USA, co dość znacznie ograniczyło aktywność. Obserwowaliśmy oczekiwaną próbę wygenerowania korekty wzrostowej na USD/PLN oraz „nieśmiałe” próby zejścia niżej na EUR/PLN. W przypadku zestawienia z euro czynnikiem mogącym umocnić PLN były spadki na głównej parze walutowej po tym jak M. Draghi zapowiedział, iż EBC gotowy jest do podjęcia decyzji o dalszym luzowaniu w marcu (przy spełnieniu odpowiednich kryteriów inflacyjnych). W trakcie wczorajszej sesji pojawił się kolejny raport ze strony agencji ratingowej, tym razem Moody’s, który zwraca uwagę, iż wprowadzenie proponowanej ustawy dot. CHF byłoby niekorzystne dla ratingów banków w Polsce. Przypomnijmy, iż wedle wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli głównych agencji wprowadzenie projektu w takiej formie oznaczałoby najprawdopodobniej również obniżenie ratingu Polski przez pozostałe instytucje oraz potencjalną deprecjację PLN. Temat ten został obecnie jednak odsunięty na dalszy plan, a PLN korzysta z chwilowej poprawy nastrojów na szerokim rynku. Podobnie sytuacja przedstawia się z krajowym długiem, gdzie rentowności oscylują blisko 3-tygodniowych minimów. MF przeprowadziło wczoraj dość udaną aukcję bonów skarbowych, ale rynek czeka głównie na czwartkowy przetarg długu o wartości 2-6 mld PLN. 

W trakcie dzisiejszej sesji GUS zaprezentuje dane dot. zatrudnienia i wynagrodzeń za styczeń. Rynek spodziewa się podbicia dynamiki z tytułu wynagrodzeń do 3,4% r/r wobec 3,1% r/r uprzednio oraz wzrostu dynamiki zatrudnienia do 1,5% r/r wobec 1,4% r/r wcześniej. Ponadto RPP odbędzie 1-dniowe, bezdecyzyjne posiedzenie, a MF poinformuje o wartości podaży na czwartkową aukcję długu. Ponadto warto bliżej przyjrzeć się popołudniowym danym z USA, które mogą wpłynąć na nastroje powracających inwestorów.

Z rynkowego punktu widzenia układy techniczne na PLN nie uległy większym zmianom. W dalszym ciągu widoczna jest próba wygenerowania korekty wzrostowej na USD/PLN oraz GBP/PLN przy jednoczesnym lekkim spadku na EUR/PLN oraz CHF/PLN. Czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę w trakcie dzisiejszego handlu jest podbicie cen ropy naftowej. Niska zmienność sugeruje jednak, iż pary związane z PLN nie są obecnie w centrum zainteresowania inwestorów. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu