pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Orłowski: rząd bardzo ogólnie mówi o narzędziach osiągnięcia rozwoju

KUP LICENCJĘ
PAP
Pin It email print

Przedstawiając we wtorek plan na rzecz rozwoju, rząd konkretnie wskazał cele, ale bardzo ogólnie odniósł się do narzędzi ich osiągnięcia - komentuje główny doradca ekonomiczny PwC prof. Witold Orłowski.

 

Jego zdaniem bardzo dobrze, że plan powstał. "Rzeczywiście jest tak, że nie można cały czas się rozwijać tylko w oparciu o ciepłą wodę w kranie" - powiedział Orłowski PAP.

Jak mówił, potrzebne są zarówno śmiałe wizje, jak i mówienie o słabościach rozwoju Polski w ostatnim ćwierćwieczu po 1989 r. "Pod wieloma rzeczami się podpisuję. Rzeczywiście potrzebujemy ekspansywnych krajowych firm, innowacyjnych. Co do tego jest zgoda" - wskazał profesor.

Zdaniem Orłowskiego na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu zabrakło jednak konkretów w kluczowych obszarach, od których zależy realizacja planu. Przykładem jest założenie, że do rozwoju trzeba więcej kapitału krajowego. "Pytanie, skąd wziąć ten kapitał krajowy? Odpowiedź jest: ze zwiększenia oszczędności. To jeszcze na poziomie ogólnym padło, że trzeba zwiększyć oszczędności w Polsce, ale dalej nie usłyszeliśmy ani słowa na temat tego, jakimi narzędziami zwiększać oszczędności" – zauważył Orłowski.

Kolejny przykład podany przez Orłowskiego to założenie, że firmy powinny więcej wydawać na inwestycje. "W tej chwili firmy nie cierpią na brak kapitału. Wręcz odwrotnie, mają, jak sam premier (Mateusz) Morawiecki zauważa, aż za dużo środków wolnych na kontach, których nie wykorzystują do finansowania inwestycji. Pytanie, w jaki sposób skłonić je do inwestowania? To się robi, tworząc znacznie lepsze warunki prowadzenia działalności i dobry wizerunek inwestycyjny" – powiedział profesor.

Kolejna słabość planu - wymienił - to finansowanie ze środków unijnych. "Skąd pewność, że te środki będą efektywnie wydane? Po to, żeby efektywnie wydawać, należałoby radykalnie poprawić jakość np. działania polskiej administracji i instytucji publicznych. Nie usłyszeliśmy ani słowa, że coś takiego jest potrzebne. Usłyszeliśmy tylko, jakie instytucje będą połączone po to, żeby realizować strategię, a od samego łączenia instytucji niestety jakość ich działania nie wzrasta" - powiedział Orłowski.

Rząd podjął we wtorek uchwałę w sprawie przyjęcia "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" przygotowanego przez wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Wskazano w nim nowe kierunki działań państwa i nowe impulsy, które mają zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój w przyszłości. Zgodnie z programem odpowiedzialny rozwój ma się opierać na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju, ekspansji zagranicznej, zrównoważonym rozwoju społecznym i regionalnym.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

2 Komentarze

prezydent2015 2016-02-16

Ekspansji zagranicznej rząd powinien się uczuć od takich autorytetów jak Pan Marszałek Struzik , który będąc na urzędzie zjeździł cały świat za publiczne pieniądze. Ostatnio pozazdrościł mu Pan prof. socjolog Gliński wyjeżdżając z wizytą przyjaźni do Indii (dobrze, że znalazł drogę).

jang 2016-02-16

"Dobrymi chęciami-piekło wybrukowane" stare i aktualne

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu