pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Polska szklarnia świeci Czechom w oczy

KUP LICENCJĘ
Tadeusz Stasiuk
Pin It email print

W zeszłym roku po polskiej stronie granicy z Czechami, na obrzeżach Bogatyni, spółka Citronex uruchomiła ogromną szklarnię, w której uprawia pomidory. Inwestycję bardzo krytykują Czesi, donosi agencja Associated Press.

 

Notowania

euro

Więcej w czwartek w Pulsie Biznesu>>Citronex chce świecić bez konfliktu

Poszło m.in. o to, że szklarnia jest mocno oświetlona, ale takie są potrzeby uprawianych w niej roślin. Ich zdaniem, prowadzi to jednak do skażenia światłem resztek prawdziwego nieba w regionie, szkodzi środowisku i utrudnia mieszkańcom nocny odpoczynek i sen.

Pierwsze zaprotestowało czeskie Towarzystwo Astronomiczne, według którego szklarnia świeci tak jak 100-tysięczne miasto. Prośby o pomoc otrzymali polski ambasador w Pradze i czeski w Warszawie, a problem omawiano na ubiegłotygodniowym spotkaniu ministrów środowiska obu krajów w Warszawie.

Spółka Citronex oświadczyła, że instalacja ”została wykonana zgodnie z polskim prawem budowlanym i posiada wszystkie wymagane uprawnienia”. Zwróciła się też do holenderskiego instytutu badawczego w sprawie zaprojektowania “specjalnego systemu zasłon, które ograniczają emisję światła”.

Czesi jednak nie rezygnują — burmistrz miasteczka Frýdlant twierdzi, że inwestycja szkodzi rezerwatowi przyrody w Górach Izerskich, więc nadal będzie ją blokował. 

Citronex to grupa ponad 12 firm, których roczny obrót wynosi ok. 1,3 mld zł. Zatrudnia ponad 1,5 tys. pracowników i jest obecna w szerokim spektrum branż. Zajmuje się m.in. importem bananów, produkcją i dystrybucją ogórków i pomidorów. Prowadzi także działalność logistyczną i transportową, a nawet sprzedaje paliwa.  Prowadzi też restauracje, hotele i supermarkety. 

O spółce i jej planach może też przeczytać w artykułach zamieszczonych przez "Puls Biznesu" (Królowie bananów biorą się za sałatę oraz Polscy królowie bananów podwajają moce)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

9 Komentarze

gość 2016-02-23

Niech firma złoży się na opaskę na oczy na noc;) Pomidory są bardzo dobre.

Pawel 2016-02-23

Ale jajca! Dobrze, że w pobliżu nie ma żadnej elektrowni jądrowej, bo to by dopiero Czechom świat się na głowę walił ;-)

tom 2016-02-24

A ja tam Czechów rozumiem. Ten obszar to rezerwat, jeden z ostatnich obszarów, gdzie niebo nie jest zanieczyszczone światłem. Światło to też zanieczyszczenie, równie groźne dla naszego życia i zdrowia

crack 2016-02-24

pedza pomidory sztucznym swiatlem, sztucznymi nawozami i kaza to pozniej jesc. Sztucznym pomidorom mowimy stanowcze nie.

toruń 2016-02-24

Do autora pyt? od kiedy ogórki i pomidory się produkuje ??? wg mnie pomidory i ogórki uprawia się bo tak robię ... może ma pan maszyny na sprzedaż do produkcji ogórków lub pomidorów?

Wiadomości dnia na www.pb.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu