pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Polska szklarnia świeci Czechom w oczy

KUP LICENCJĘ
Tadeusz Stasiuk
Pin It email print

W zeszłym roku po polskiej stronie granicy z Czechami, na obrzeżach Bogatyni, spółka Citronex uruchomiła ogromną szklarnię, w której uprawia pomidory. Inwestycję bardzo krytykują Czesi, donosi agencja Associated Press.

 

Notowania

euro

Więcej w czwartek w Pulsie Biznesu>>Citronex chce świecić bez konfliktu

Poszło m.in. o to, że szklarnia jest mocno oświetlona, ale takie są potrzeby uprawianych w niej roślin. Ich zdaniem, prowadzi to jednak do skażenia światłem resztek prawdziwego nieba w regionie, szkodzi środowisku i utrudnia mieszkańcom nocny odpoczynek i sen.

Pierwsze zaprotestowało czeskie Towarzystwo Astronomiczne, według którego szklarnia świeci tak jak 100-tysięczne miasto. Prośby o pomoc otrzymali polski ambasador w Pradze i czeski w Warszawie, a problem omawiano na ubiegłotygodniowym spotkaniu ministrów środowiska obu krajów w Warszawie.

Spółka Citronex oświadczyła, że instalacja ”została wykonana zgodnie z polskim prawem budowlanym i posiada wszystkie wymagane uprawnienia”. Zwróciła się też do holenderskiego instytutu badawczego w sprawie zaprojektowania “specjalnego systemu zasłon, które ograniczają emisję światła”.

Czesi jednak nie rezygnują — burmistrz miasteczka Frýdlant twierdzi, że inwestycja szkodzi rezerwatowi przyrody w Górach Izerskich, więc nadal będzie ją blokował. 

Citronex to grupa ponad 12 firm, których roczny obrót wynosi ok. 1,3 mld zł. Zatrudnia ponad 1,5 tys. pracowników i jest obecna w szerokim spektrum branż. Zajmuje się m.in. importem bananów, produkcją i dystrybucją ogórków i pomidorów. Prowadzi także działalność logistyczną i transportową, a nawet sprzedaje paliwa.  Prowadzi też restauracje, hotele i supermarkety. 

O spółce i jej planach może też przeczytać w artykułach zamieszczonych przez "Puls Biznesu" (Królowie bananów biorą się za sałatę oraz Polscy królowie bananów podwajają moce)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

9 Komentarze

gość 2016-02-23

Niech firma złoży się na opaskę na oczy na noc;) Pomidory są bardzo dobre.

Pawel 2016-02-23

Ale jajca! Dobrze, że w pobliżu nie ma żadnej elektrowni jądrowej, bo to by dopiero Czechom świat się na głowę walił ;-)

tom 2016-02-24

A ja tam Czechów rozumiem. Ten obszar to rezerwat, jeden z ostatnich obszarów, gdzie niebo nie jest zanieczyszczone światłem. Światło to też zanieczyszczenie, równie groźne dla naszego życia i zdrowia

crack 2016-02-24

pedza pomidory sztucznym swiatlem, sztucznymi nawozami i kaza to pozniej jesc. Sztucznym pomidorom mowimy stanowcze nie.

toruń 2016-02-24

Do autora pyt? od kiedy ogórki i pomidory się produkuje ??? wg mnie pomidory i ogórki uprawia się bo tak robię ... może ma pan maszyny na sprzedaż do produkcji ogórków lub pomidorów?

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Biznes chciałby Pokoju i Spokoju

W pierwszym roku tzw....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu