pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Ropa rządzi rynkami akcji

KUP LICENCJĘ
Marek Druś
Pin It email print

Dow Jones rósł na zamknięciu o 0,3 proc, S&P500 o 0,4 proc., a Nasdaq o 0,9 proc.

 

Wzrosty na rynkach akcji w środę to zasługa zmiany nastrojów dominujących na rynku ropy. S&P500 spadał nawet o 1,6 proc. aby zakończyć sesję zwyżką. Stało się tak, bo na rynku ropy nastroje zmieniły się równie mocno. Najpierw ropa taniała po sygnale, że Arabia Saudyjska nie ma zamiaru obniżać wydobycia, a także po danych o zapasach surowca, a potem drożała, kiedy okazało się, że popyt na benzynę stale rośnie i zapasy paliwa zaczęły spadać, co dobrze wróży ropie. Zmiana nastrojów na rynku ropy spowodowała duże wahanie cen innych niż akcje klas aktywów. Złoto i obligacje USA najpierw drożały w związku z popytem na „bezpieczne przystanie”, a potem oddawały zysk. Kent Engelke, główny strateg Capitol Securities Management twierdzi, że ropa jest obecnie katalizatorem zmian na rynkach, a jej korelacja z rynkiem akcji przekracza 90 proc. Podkreśla, że dla inwestorów ropa jest ważna także z powodu długów, jakie branża naftowa ma w bankach.

Ostatecznie na zamknięciu rosła wartość indeksów 9 z 10 głównych segmentów S&P500. Największym popytem cieszyły się akcje spółek materiałowych, IT i z segmentu energii. Najsłabiej na tle rynku wyglądały segmenty dóbr codziennego użytku, przemysłowego i finansowego. Na zamknięciu drożało ok. 60 proc. spółek z S&P500. Spośród 30 blue chipów ze średniej Dow Jones 20 zdrożało. W grupie najmocniej drożejących znalazły się Intel, Apple i United Technologies, a w  grupie "spadkowej" UnitedHealth Group, General Electric i Boeing.    
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Biznes chciałby Pokoju i Spokoju

W pierwszym roku tzw....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu