pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Ropa rządzi rynkami akcji

KUP LICENCJĘ
Marek Druś
Pin It email print

Dow Jones rósł na zamknięciu o 0,3 proc, S&P500 o 0,4 proc., a Nasdaq o 0,9 proc.

 

Wzrosty na rynkach akcji w środę to zasługa zmiany nastrojów dominujących na rynku ropy. S&P500 spadał nawet o 1,6 proc. aby zakończyć sesję zwyżką. Stało się tak, bo na rynku ropy nastroje zmieniły się równie mocno. Najpierw ropa taniała po sygnale, że Arabia Saudyjska nie ma zamiaru obniżać wydobycia, a także po danych o zapasach surowca, a potem drożała, kiedy okazało się, że popyt na benzynę stale rośnie i zapasy paliwa zaczęły spadać, co dobrze wróży ropie. Zmiana nastrojów na rynku ropy spowodowała duże wahanie cen innych niż akcje klas aktywów. Złoto i obligacje USA najpierw drożały w związku z popytem na „bezpieczne przystanie”, a potem oddawały zysk. Kent Engelke, główny strateg Capitol Securities Management twierdzi, że ropa jest obecnie katalizatorem zmian na rynkach, a jej korelacja z rynkiem akcji przekracza 90 proc. Podkreśla, że dla inwestorów ropa jest ważna także z powodu długów, jakie branża naftowa ma w bankach.

Ostatecznie na zamknięciu rosła wartość indeksów 9 z 10 głównych segmentów S&P500. Największym popytem cieszyły się akcje spółek materiałowych, IT i z segmentu energii. Najsłabiej na tle rynku wyglądały segmenty dóbr codziennego użytku, przemysłowego i finansowego. Na zamknięciu drożało ok. 60 proc. spółek z S&P500. Spośród 30 blue chipów ze średniej Dow Jones 20 zdrożało. W grupie najmocniej drożejących znalazły się Intel, Apple i United Technologies, a w  grupie "spadkowej" UnitedHealth Group, General Electric i Boeing.    
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

No taper!

Pomijając jeden globalny bank, wśród analityków...
News

Jednolity Plik Kontrolny i Konstytucja dla...

Rząd Prawa i...
News

Statystyki przeciw kalkulacjom władzy

Od 1 stycznia 2018 r....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Hity ministra Tchórzewskiego

Minister Tchórzewski...
News

Korporacyjne zwierzęta w betonowej dżungli –...

Środa: słówko na dziś....
News

Niechby brexit się rozstrzygnął

W odróżnieniu od...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu