pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Krajowe dane i perspektywy działań EBC wspierają złotego

KUP LICENCJĘ
Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Pin It email print

Wtorkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego, który kontynuuje wcześniejsze trendy.

 

Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3444 PLN za euro, 3,9950 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9978 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5624 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,946% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek tygodnia wypadł relatywnie dobrze dla polskiej waluty, która przetestowała 7-tygodniowe maksima wobec euro. Z jednej strony złoty otrzymał wsparcie w postaci mocnych danych krajowych za IV kw., gdzie PKB wyniosło 3,9% r/r. Z drugiej strony spadek inflacji HICP w Strefie Euro do -0,2% podbił oczekiwania co do zwiększenia programu QE w wykonaniu EBC już w marcu. Ponadto późniejszy ruch PBOC decydujący o obniżce stopy rezerw dla tamtejszych banków o 50 pb. również pozytywnie przełożył się na wyceny bardziej ryzykownych aktywów. Z drugiej jednak strony nastroje na szerokim rynku pozostają nerwowe, a poranne słabsze dane z Chin dot. PMI podtrzymują niepewność co do perspektyw globalnego wzrostu. W obecnym układzie waluty CEE przede wszystkim reagują na sygnały z szerokiego rynku, niemniej również na koszyku możemy zakładać lepsze zachowanie PLN m.in. wobec HUF, z uwagi na perspektywy polityki monetarnej. W szerszym ujęciu inwestorzy czekają już na zbliżające się posiedzenie EBC.

W trakcie dzisiejszej sesji o godz. 9:00 poznamy dane dot. przemysłowego indeksu PMI dla Polski za luty. Inwestorzy spodziewają się wskazania na poziomie 50,8 pkt. po negatywnej styczniowej niespodziance, która przyniosła spadek odczytu do 50,9 pkt. Przypomnijmy, iż granica 50pkt. teoretycznie oddziela rozwój od kurczenia się gospodarki, a natura wskaźnika PMI nakazuje traktować go jako wskazanie potencjalnie wyprzedzające. Szeroki kalendarz makro zawiera dziś przede wszystkim wskazania dot. PMI ze Strefy Euro oraz popołudniowe dane z USA (m.in. indeks ISM).

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy kontynuację trendu spadkowego na EUR/PLN przy próbach odreagowania na USD/PLN oraz GBP/PLN. W przypadku zestawienia z dolarem kurs ustabilizował się blisko oporu na 4,000 PLN. W przypadku GPB/PLN spadek do okolic wsparcia na 5,50 PLN wskazuje na potencjalne próby odreagowania z tego zakresu. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Nacjonalizacja OFE?

Czyżby nacjonalizacja OFE była kolejną cegiełką do...
News

Czy PiS dobije OFE i giełdę

Rząd ponoć pracuje nad...
News

Kanton i głosy z Pearl River

31 dziennikarzy zderzyło...
News

Polska biurokracja – co trzeba naprawić w...

Wiemy co jest do poprawy....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Nie ma mocnych na dolara? Jest

Słaby złoty i...
News

Co Chińczyk Polakowi chciałby pokazać

Gdyby nie koleżanka, tego...
News

Światowy Dzień Mleka

Środa: słówko na dziś. Czyta Kevin Aiston
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.68 
0.45 
0.40 
0.39 
0.38 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu