pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Start-upy dostaną kapitał od PZU

KUP LICENCJĘ
Magdalena Wierzchowska, Grzegorz Nawacki
Pin It email print

PZU i NCBR stworzą fundusz, który wyda setki milionów złotych na rozmnożenie innowacyjnych spółek i przyciągnięcie venture capital.

 

Notowania

PZU, euro, ropa brent, BRIJU

Dziś na specjalnej konferencji Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki, oraz przedstawiciel Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) podpiszą list intencyjny między NCBR i PZU o „współpracy w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych”. Szczegóły owiane są tajemnicą, ubezpieczyciel odmówił komentarza, ale „PB” udało się poznać główne założenia projektu.

Tym razem inicjatywa ma realne szanse zostać nie tylko strategią na papierze, lecz przyczynić się do stworzenia z Polski centrum innowacyjnych biznesów co najmniej na skalę regionalną. Na mocy długo negocjowanej umowy PZU z NCBR, podpisanej z błogosławieństwem wicepremiera, powstanie wehikuł inwestujący w fundusze venture capital (fundusz funduszy). Jego zadaniem będzie przyciągnięcie do Polski funduszy i innowacyjnych spółek z Europy. Będzie kusił nie tylko pieniędzmi.

PZU zostanie zarządzającym funduszem funduszy i głównym jego inwestorem. Według naszych ustaleń, na starcie gotów jest włożyć do niego około 200 mln zł, ale możliwości giganta są dużo większe. Co najmniej drugie tyle mają dorzucić inwestorzy zewnętrzni, którzy zostaną zaproszeni: międzynarodowe instytucje finansowe, ale także inni narodowi czempioni chętni inwestować w innowacje. W ten sposób powstanie fundusz funduszy. Po jego pieniądze ma się zgłosić branża venture capital — by je dostać, musi dorzucić co najmniej taką samą kwotę od swoich inwestorów oraz przekonać, że potrafi inwestować w innowacyjne biznesy. Dzięki takiej inżynierii finansowej powstaną fundusze o kapitalizacji sięgającej około 1 mld zł. Co istotne, oferta PZU nie jest skierowana jedynie do polskich funduszy i spółek.

— Gdyby takie pieniądze miały trafić tylko do polskich innowacyjnych spółek i funduszy, nie byłoby szans rozsądnie je wydać. Po prostu na tym etapie rozwoju rynku nie ma w Polsce takiej liczby wartościowych projektów — komentuje ekspert, który pracował przy projekcie.

Jego autorzy mają nadzieję, że możliwość pozyskania znaczącego kapitału będzie atrakcyjna dla venture capital z całej Europy. Polski wehikuł będzie jednak kusił czymś jeszcze. Według naszych ustaleń, NCBR, które w ramach programu BRIdgeVC dysponuje 1 mld zł, przygotował mechanizmy, które mają dodatkowo wynagradzać inwestowanie w Polsce — według przedstawicieli branży, może chodzić np. o jakiś mechanizm preferencyjnego finansowania.

Cały artykuł w Pulsie Biznesu lub internetowym Pulsie Biznesu Premium.

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

6 Komentarze

nanader 2016-03-11

Ciekawe ciekawe

prezydent2015 2016-03-11

Mam nadzieję , że nie zainwestują w innowacyjne górnictwo węgla kamiennego. A tak poważnie: w tym rządzie każdy minister robi to , co lubi a nie to , co leży w zakresie jego obowiązków.

Sztos 2016-03-11

Większych okularów w sklepie nie mieli ?

JAD 2016-03-11

No to teraz wiadomo dlaczego p. Morawiecki zrezygnował z prezesostwa banku. Tutaj będzie mógł zarobić nie kilka nędznych milionów ale kilka set milionów ale euro.

ammokx 2016-03-11

istotnie przy takiej pozycji mógłby zadbać o dobór okularów. jednak przy zalewie całej szmiry, to gość naprawdę ma wygląd na prezesa. jak z filmu, rzekłbym...

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Tak straszno, że aż śmieszno

Nicolas Winding Refn,...
News

Tabloidowa polityka PiS

Dwie okładki w taboidach, słowa „skandal” i „koryto+”...
News

Oddolny projekt V4 zaskoczy UE

Najmocniejsze spoiwo V4,...
News

Recykling to nie hasło PR

Od lat w Polsce mówimy o...
News

Dobra zmiana na razie popości

Zdumiewające jest...
News

Podwyżki dla władzy? Najpierw obetnijmy...

Czy da się podwyższyć...
News

Dobra zmiana sama się wyżywi

Wynagrodzenia wierchuszki...
News

Posłowie PiS zagonili rząd do matematyki

Od czego zaczęli wtorkowy...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu