pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

W Warszawie powstanie najwyższy biurowiec w Europie

KUP LICENCJĘ
Marta Sieliwierstow
Pin It email print

Najwyższy biurowiec w Europie stanie w stolicy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem słowackiego dewelopera HB Reavis, to za 3-4 lata będzie też najwyższym budynkiem w Europie Centralnej. Powstanie na działce przy skrzyżowaniu Al. Jana Pawła II i ul. Chmielnej, naprzeciwko dworca Warszawa Centralna.

 

Inwestycja przy Chmielnej będzie się składała z trzech budynków. W bezpośrednim sąsiedztwie wysokiej wieży znajdą się dwie niższe części. — W drugim kwartale oddamy do użytku ostatni etap Gdański Business Center. W trzecim w ręce najemców trafi pierwszy z dwóch biurowców w ramach realizowanej wspólnie z PKP inwestycji West Station, a w przyszłym roku zakończymy prace nad drugim budynkiem. To dla nas najlepszy moment na rozpoczęcie kolejnej inwestycji. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie dostaniemy pozwolenie na budowę przy Chmielnej i rozpoczniemy ją jeszcze w tym roku.

Obecnie na działce trwają prace przygotowawcze. Decyzja o warunkach zabudowy pozwala nam wybudować budynek o wysokości 230 m, a wraz z iglicą 310 m. To wysokość graniczna — ostatecznej wysokości budynku nie możemy jeszcze potwierdzić, ponieważ prace nad projektem wciąż trwają — mówi Stanislav Frnka, prezes HB Reavis Poland.

W budynku będzie ponad 100 tys. mkw. biur klasy A i powierzchnie handlowo- -usługowe. Będzie to największy biurowiec w centrum miasta, porównywalny do powstającego Warsaw Spire.

— Stołeczny rynek biurowy nie jest łatwy dla inwestorów. Poziom pustostanów wynosi ok. 12 proc. i w najbliższych miesiącach będzie rósł. Oddanie HB Reavis zaplanowane jest jednak dopiero za kilka lat. Dla powodzenia tej inwestycji kluczowe znaczenie będą miały standard budynku i podejście do komercjalizacji. Jeśli spółka przygotuje dobrą strategię wynajmu, to nie powinna mieć większych problemów ze znalezieniem najemców. Niepodważalnym atutem jest lokalizacja budynku, która broni się sama — ocenia Paweł Skałba, partner, dyrektor działu powierzchni biurowych w Colliers International.

Choć spółka oficjalnie tego nie potwierdza, tajemnicą poliszynela jest, że za projekt części wieżowej odpowiada brytyjska pracownia Foster+Partners. Niższe części zaprojektowała polska pracownia Hermanowicz Rewski Architekci. — Jeśli wszystkie prace będą przebiegały zgodnie z planem, całą inwestycję chcielibyśmy oddać do użytku w ciągu 3-4 lat od rozpoczęcia prac — dodaje Stanislav Frnka.

Nie tylko biura

Ambitnych planów dewelopera nie studzi nawet grożące rynkowi biurowemu spowolnienie.

— Faktycznie początek roku jest słabszy, jeśli chodzi o tempo wynajmu. Liczymy się z tym, że czynsze chwilowo spadną ze względu na ogromną podaż. Na podstawie doświadczeń z Gdański Business Center mogę powiedzieć, że bardzo dobrze wynajmują się budynki poza centrum i zagłębiem biurowym na Mokotowie. W ostatnim miejscu z powodów komunikacyjnych bywa trudniej, ale jest wiele firm, które nawet zmieniając biuro, nie chcą się stamtąd wyprowadzać. W 2016 r. chcemy powtórzyć ubiegłoroczny wynik i wynająć ok. 70 tys. mkw. — mówi Stanislav Frnka.

W ubiegłym roku spółka kupiła działkę przy ulicy Burakowskiej 14, naprzeciwko centrum handlowego Arkadia i w niewielkiej odległości od Gdański Business Center. Choć przedstawiciele HB Reavis oficjalnie tego nie potwierdzają, powstanie tam kolejny biurowiec.

— W Polsce jesteśmy obecni na rynku biurowym. Bardzo chcielibyśmy rozpocząć również budowę obiektów handlowych, ale polski rynek jest mocno nasycony i przez to trudny. Patrzymy na różne miejsca, także inne duże miasta poza Warszawą, ale na razie nie udało nam się znaleźć nic, co odpowiadałoby strategii grupy. W innych krajach, w których działamy, ten rynek jest znacznie łatwiejszy — przyznaje Stanislav Frnka.

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

4 Komentarze

czytelnik 2016-03-15

oszukańczy nagłówek, albo w Europie, albo w Europie Centralnej

5 2016-03-15

Czemu iglica taka mała?

malkontent 2016-03-16

Gdański Business Center, Warsaw Spire, West Station- boże, czy wymyślaniem nazw muszą zajmować się ludzie bez polotu i znajomości języka polskiego.

ttop 2016-03-29

czy ta iglica będzie miała metr czy też 100 to nie zmieni raczej obrazu tego pszenno- buraczanego patchworka jakim jest warszawa..

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

No taper!

Pomijając jeden globalny bank, wśród analityków...
News

Jednolity Plik Kontrolny i Konstytucja dla...

Rząd Prawa i...
News

Statystyki przeciw kalkulacjom władzy

Od 1 stycznia 2018 r....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Hity ministra Tchórzewskiego

Minister Tchórzewski...
News

Korporacyjne zwierzęta w betonowej dżungli –...

Środa: słówko na dziś....
News

Niechby brexit się rozstrzygnął

W odróżnieniu od...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu