pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

W Warszawie powstanie najwyższy biurowiec w Europie

KUP LICENCJĘ
Marta Sieliwierstow
Pin It email print

Najwyższy biurowiec w Europie stanie w stolicy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem słowackiego dewelopera HB Reavis, to za 3-4 lata będzie też najwyższym budynkiem w Europie Centralnej. Powstanie na działce przy skrzyżowaniu Al. Jana Pawła II i ul. Chmielnej, naprzeciwko dworca Warszawa Centralna.

 

Inwestycja przy Chmielnej będzie się składała z trzech budynków. W bezpośrednim sąsiedztwie wysokiej wieży znajdą się dwie niższe części. — W drugim kwartale oddamy do użytku ostatni etap Gdański Business Center. W trzecim w ręce najemców trafi pierwszy z dwóch biurowców w ramach realizowanej wspólnie z PKP inwestycji West Station, a w przyszłym roku zakończymy prace nad drugim budynkiem. To dla nas najlepszy moment na rozpoczęcie kolejnej inwestycji. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie dostaniemy pozwolenie na budowę przy Chmielnej i rozpoczniemy ją jeszcze w tym roku.

Obecnie na działce trwają prace przygotowawcze. Decyzja o warunkach zabudowy pozwala nam wybudować budynek o wysokości 230 m, a wraz z iglicą 310 m. To wysokość graniczna — ostatecznej wysokości budynku nie możemy jeszcze potwierdzić, ponieważ prace nad projektem wciąż trwają — mówi Stanislav Frnka, prezes HB Reavis Poland.

W budynku będzie ponad 100 tys. mkw. biur klasy A i powierzchnie handlowo- -usługowe. Będzie to największy biurowiec w centrum miasta, porównywalny do powstającego Warsaw Spire.

— Stołeczny rynek biurowy nie jest łatwy dla inwestorów. Poziom pustostanów wynosi ok. 12 proc. i w najbliższych miesiącach będzie rósł. Oddanie HB Reavis zaplanowane jest jednak dopiero za kilka lat. Dla powodzenia tej inwestycji kluczowe znaczenie będą miały standard budynku i podejście do komercjalizacji. Jeśli spółka przygotuje dobrą strategię wynajmu, to nie powinna mieć większych problemów ze znalezieniem najemców. Niepodważalnym atutem jest lokalizacja budynku, która broni się sama — ocenia Paweł Skałba, partner, dyrektor działu powierzchni biurowych w Colliers International.

Choć spółka oficjalnie tego nie potwierdza, tajemnicą poliszynela jest, że za projekt części wieżowej odpowiada brytyjska pracownia Foster+Partners. Niższe części zaprojektowała polska pracownia Hermanowicz Rewski Architekci. — Jeśli wszystkie prace będą przebiegały zgodnie z planem, całą inwestycję chcielibyśmy oddać do użytku w ciągu 3-4 lat od rozpoczęcia prac — dodaje Stanislav Frnka.

Nie tylko biura

Ambitnych planów dewelopera nie studzi nawet grożące rynkowi biurowemu spowolnienie.

— Faktycznie początek roku jest słabszy, jeśli chodzi o tempo wynajmu. Liczymy się z tym, że czynsze chwilowo spadną ze względu na ogromną podaż. Na podstawie doświadczeń z Gdański Business Center mogę powiedzieć, że bardzo dobrze wynajmują się budynki poza centrum i zagłębiem biurowym na Mokotowie. W ostatnim miejscu z powodów komunikacyjnych bywa trudniej, ale jest wiele firm, które nawet zmieniając biuro, nie chcą się stamtąd wyprowadzać. W 2016 r. chcemy powtórzyć ubiegłoroczny wynik i wynająć ok. 70 tys. mkw. — mówi Stanislav Frnka.

W ubiegłym roku spółka kupiła działkę przy ulicy Burakowskiej 14, naprzeciwko centrum handlowego Arkadia i w niewielkiej odległości od Gdański Business Center. Choć przedstawiciele HB Reavis oficjalnie tego nie potwierdzają, powstanie tam kolejny biurowiec.

— W Polsce jesteśmy obecni na rynku biurowym. Bardzo chcielibyśmy rozpocząć również budowę obiektów handlowych, ale polski rynek jest mocno nasycony i przez to trudny. Patrzymy na różne miejsca, także inne duże miasta poza Warszawą, ale na razie nie udało nam się znaleźć nic, co odpowiadałoby strategii grupy. W innych krajach, w których działamy, ten rynek jest znacznie łatwiejszy — przyznaje Stanislav Frnka.

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

4 Komentarze

czytelnik 2016-03-15

oszukańczy nagłówek, albo w Europie, albo w Europie Centralnej

5 2016-03-15

Czemu iglica taka mała?

malkontent 2016-03-16

Gdański Business Center, Warsaw Spire, West Station- boże, czy wymyślaniem nazw muszą zajmować się ludzie bez polotu i znajomości języka polskiego.

ttop 2016-03-29

czy ta iglica będzie miała metr czy też 100 to nie zmieni raczej obrazu tego pszenno- buraczanego patchworka jakim jest warszawa..

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Biznes chciałby Pokoju i Spokoju

W pierwszym roku tzw....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu