pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Kwota wolna od podatku urośnie powoli

KUP LICENCJĘ
Bartek Godusławski
Pin It email print

Ministerstwo Finansów twierdzi, że podniesienie kwoty wolnej w PIT nie musi zrujnować budżetu. Pod warunkiem że będzie stopniowe i degresywne.

 

Notowania

DUDA

Przy ul. Świętokrzyskiej narodził się pomysł, jak podnieść kwotę wolną od podatku bez rujnowania finansów publicznych. „PB” udało się dotrzeć do opracowania na temat stopniowego jej zwiększania o 1000 zł rocznie i wprowadzenia degresji.

Na prezydencki pomysł podwyższenia kwoty wolnej w PIT jednym ruchem do 8 tys. zł spadła fala krytyki. Paweł Szałamacha, minister finansów, chwalił się nawet, że to z jego inicjatywy realizacja obietnicy została odłożona w czasie. Członkowie rządu są zgodni, że nie stać nas na taki krok, dlatego podwyżkę trzeba rozłożyć na raty.

Z naszych informacji wynika, że jedną z propozycji rozważanych przy ul. Świętokrzyskiej jest „podwyższenie kwoty wolnej od 2017 r. co roku o 1 tys. zł do osiągnięcia kwoty wolnej od podatku w wysokości 8089 w 2021 r. z jednoczesnym wprowadzeniem degresywnej kwoty wolnej od podatku do dochodów stanowiących podstawę opodatkowania w wysokości 85 528 zł”. Jednocześnie Ministerstwo Finansów (MF) chce, żeby dla dochodów powyżej 85,5 tys. zł obowiązywała obecna kwota.

Eksperci życzliwie podchodzą do mechanizmu stopniowego zmniejszania kwoty wolnej dla podatnika tak, aby największą ulgę w portfelach odczuli mniej zarabiający.

Więcej w środowym "Pulsie Biznesu" oraz internetowej sekcji PREMIUM>>

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

6 Komentarze

IIIRP 2016-03-16

Polityka rządu jest DORAŹNA. W kwocie wolnej zamiast upraszczać to komplikują, co będzie utrudniało rozliczenia oraz skłaniało do prób przesuwania/optymalizacji progów dochodów. A na więcej rządu nie stać, gdyż trzeba utrzymać armię urzędników. Podobnie z 500+, gdy dzieci urodzone i wychowane z tą pomocą, po wykształceniu się I TAK WYJADĄ ZA LEPSZĄ PŁACĄ/PRACĄ ZA GRANICĘ - i dalej będzie dziadostwo. CZEKAMY Na MĄDRE ROZWIĄZANIA GOSPODARCZE: uproszczenie prawa i redukcję/reformę obciążeń!!!

Hiob 2016-03-16

Ile wynosi kwota wolna od podatku przy dwójce dzieci!? No ktoś umie policzyć?

Elektron 2016-03-16

3091 zł. Kwota ta nie zależy od liczby dzieci.

prezydent2015 2016-03-16

Sytuacja budżetowa w 2017 roku będzie tak napięta , że żadnej podwyżki kwoty wolnej nie da się wprowadzić tym bardziej , że PIS już wie po doświadczeniach z lat 2005-2007, że obniżenie podatków nie przysparza tylu wyborców ile rozdawanie pieniędzy z budżetu. Największym beneficjentem wzrostu kwoty wolnej od podatku byliby emeryci . Większość pracujących nie płaci obecnie żadnego podatku z tytułu PIT ze względu na ulgi na dzieci a nawet dostaje jednorazowe zwroty powyżej kwoty zapłaconych zaliczek. Z tego tez nie zrobi się kampanii propagandowej trwającej rok.

Hiob 2016-03-16

Naprawdę? Rozumiem że rozliczałeś PIT dla osoby posiadającej 2 dzieci! Sprawdź sobie dokładnie a potem pisz nowoczesne głupoty

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Biznes chciałby Pokoju i Spokoju

W pierwszym roku tzw....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu