pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Mercedes wybiera: Polska czy Węgry

KUP LICENCJĘ
Małgorzata Grzegorczyk
Pin It email print

Fabryka silników za 800 mln EUR, zatrudniająca 700 osób może powstać w Jaworze. Decyzja zapadnie w połowie kwietnia.

 

Notowania

euro, EUROCASH, funt

Polak, Węgier — dwa bratanki, ale nie tym razem. Nasze kraje walczą o fabrykę silników, którą chce zbudować Daimler. Po tym, jak „PB” napisał o projekcie w ubiegłym tygodniu, słowackie i węgierskie media podchwyciły temat. Fabryka ma kosztować 800 mln EUR (3,4 mld zł) i zatrudniać 700 osób, a maksymalnie nawet tysiąc.

— Na krótkiej liście zostały tylko Polska i Węgry, odpadły Czechy — twierdzi źródło „PB”. — Nawet jeśli decyzja zostanie podjęta przed Wielkanocą, to musi jeszcze zostać zatwierdzona w Niemczech i nie będzie ogłoszona wcześniej niż w połowie kwietnia — dodaje inna osoba.

Słowacka prasa, w tym portal etrend. sk, utrzymuje jednak, że Słowacja jest brana pod uwagę. To groźny przeciwnik — w ubiegłym roku wygrał z Polską walkę o fabrykę Jaguar Land Rover z indyjskiej grupy Tata za 1 mld GBP, w której prace znajdzie 2,8 tys. osób. Węgierskie media, np. portfolio.hu, podkreślają, że w 2008 r., gdy Daimler zdecydował się na budowę fabryki samochodów kompaktowych w Kecskemet, niemiecki koncern kupił 441 ha, z których wykorzystał tylko 160 ha. Produkuje tu 150 tys. samochodów rocznie, ale docelowo miało być 300 tys. Kryzys w 2008 r. wstrzymał plany rozbudowy, ale od 2012 r. Daimler konsekwentnie powtarzał, że rozważa możliwość inwestycji na Węgrzech. Zamieszanie może wynikać z tego, że Daimler oprócz fabryki silników chce też budować fabrykę mercedesów. Powiedział o tym w rozmowie z niemiecką gazetą motoryzacyjną „Automobilwoche”, Markus Schäfer, członek kadry kierowniczej w spółce Mercedes-Benz Cars i dyrektor produkcji w Mercedesie. W tym przypadku — jego zdaniem — decyzja ma zapaść do końca roku. Kilka dni wcześniej Dieter Zetsche, prezes Daimlera, powiedział, że Rumunia to dobre miejsce dla fabryki aut, bo koncern ma tam dobre doświadczenia w zakładzie skrzyń biegów.

— W Polsce mówi się o projekcie produkcyjnym oraz dużym centrum logistycznym. Firma szuka kilkudziesięciu hektarów — twierdzi trzeci rozmówca „PB”, co oznacza, że są trzy potencjalne inwestycje.

Cały artykuł w Pulsie Biznesu lub internetowym Pulsie Biznesu Premium.

 

 

 

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

12 Komentarze

Kerad 2016-03-18

Jak można w tak ksenofobicznych państwach inwestować?:-)

nemo 2016-03-18

może sie pis wykaże teraz

Tryk 2016-03-18

O nie kolego! Węgrzy nie są ksenofobami. Orban nie drze mordy na Niemcy. Gra z Europą, gra z Rosją. Gra z, a raczej Polską. Pytanie npowinno brzmieć: jak można inwestować w ksenofobicznej Polsce lub nienawidzacej Niemiec Polsce.

elwu 2016-03-18

Wybiorą Słowację.

K-K 2016-03-18

Super gdyby Mercedes zdecydował się zainwestować w Polsce! Tylko dlaczego miałby być to np. Jawor? Przecież bardzo dobrą lokalizacją byłby również Ujazd na Opolszczyźnie, co do którego Mercedes ma już świetne rozeznanie! W 2008 r. przegrał on dosłownie tylko o włos z Węgrami: http://www.strzelecopolski.pl/artykul/koniec-negocjacji-z-mercedesem

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Konstytucyjna innowacyjność

Jeśli wicepremiera już od...
News

Negatywne konsekwencje krytycznych i...

Jeżeli na stanowisku...
News

Jak zniesmaczyć dziennikarza

To będzie elementarz...
News

Chinese

Środa: słówko na dziś. Czyta Kevin Aiston.
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na środę,...

Kontrakty terminowe na...
News

Po debacie w USA

Pierwszy, naprawdę poważny test w tej kampanii za...
News

Z Clinton Co. nudno, ale z Trump Intl. nie...

Z kim zawarłbyś kontrakt,...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu