pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Watt utonął w ciemności

KUP LICENCJĘ
Magdalena Graniszewska
Pin It email print

Świetna branża, świetna fabryka. Szkoda, że zbankrutowała. Morał z historii Watta z Sosnowca? Z kolektorami lepiej uważać.

 

20 mln zł dotacji, nagroda prezydenta, zainteresowanie funduszy inwestycyjnych… i klops. Firma Watt, która w 2010 r. postawiła w Sosnowcu supernowoczesną fabrykę kolektorów słonecznych, zbankrutowała. Reszta branży się trzyma, ale narzeka.

Upadłość likwidacyjną Watt ogłosił 10 lutego Sąd Rejonowy w Katowicach. Sebastian Paszek, właściciel firmy, jest nieuchwytny, nie udało nam się też skontaktować z syndykiem Piotrem Zymkiem. Fabrykę wynajmuje już firma z branży AGD, a to, co jest na sprzedaż (m.in. lakiernia), nie budzi ponoć szczególnego zainteresowania. To porażka biznesowa z kategorii spektakularnych. Fabryka w Sosnowcu, postawiona na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, kosztowała 59 mln zł, a jedną trzecią tej kwoty dała Unia Europejska. Był to wówczas największy zakład w tej części Europy Środkowo-Wschodniej i drugi na świecie. Kiedy powstawał, branża kolektorów słonecznych wydawała się innowacyjna i perspektywiczna, tak jak cały sektor odnawialnych źródeł energii. W 2011 r. Watt dostał nagrodę biznesową od prezydenta Bronisława Komorowskiego, a jego przedstawiciele chętnie wypowiadali się w mediach. Wtedy też firma zaczęła rozglądać się za inwestorem i przystąpiła do rozmów z KGHM TFI z grupy miedziowego giganta. Do transakcji jednak nie doszło, a nad Wattem zawisły chmury. Dawni konkurenci chętnie wytykają zawinione i niezawinione przyczyny upadku.

— To klasyczny przypadek przeinwestowania, który zbiegł się ze światowym kryzysem finansowym — uważa Leszek Skiba, właściciel rodzinnej firmy Hewalex, która jest w kolektorach niekwestionowanym numerem jeden.

— Watt postawił na jeden produkt, czyli kolektory, a to zawsze ryzyko — dodaje Romuald Kalyciok, prezes Suneksu.

Sam Sebastian Paszek, kiedy jeszcze rozmawiał z mediami, narzekał głównie na importerów z Chin. Zdaniem branży, przesadzał. Leszek Skiba przypomina, że znaczące zagrożenie z Chin trwało krótko i wynikało ze źle skonstruowanych programów wsparcia NFOŚiGW. Potem programy poprawiono.

Cały artykuł w Pulsie Biznesu lub internetowym Pulsie Biznesu Premium.

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

8 Komentarze

prezydent2015 2016-03-24

Może tanio będzie można kupić , konkurencja powinna się cieszyć , konsumenci nico mniej.

Miki 2016-03-24

Należy zbadać ślad sosnowiecki. Przed przeprowadzką za Brynicę, firma świetnie properowała.

tomas 2016-03-24

komuś zależało na tym bankructwie gosc chyba dostal kase zeby splajtowc znam ich doskonale

Czerwony Wiewiór 2016-03-24

Tak to jest gdy biznes opiera się na sztucznym karmieniu dotacjami

Volt x Amper=Wat 2016-03-24

Kolega Czerwony Wiewiór ma rację. Urzędnicze kierowanie, dotowanie, regulowanie służy tylko urzędnikom (udowadnia ich potrzebę istnienia) a poza tym przynosi same szkody. Bez dotacji wybudowaliby zakład adekwatny do potrzeb gospodarki i ogarniany przez nich....Inna sprawa że w naszym klimacie kolektory wodne nie maja sensu. Ale urzędnik wie lepiej :-)))

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu