pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Umocnienie dolara pogrąża surowce

KUP LICENCJĘ
Szymon Zajkowski, CFA, 52Zespół mForex, Dom Maklerski mBanku S.A
Pin It email print

Na rynkach finansowych trwa korekta ruchów z poprzednich tygodni. Umacnia się amerykański dolar, spadają ceny surowców a wraz z nimi indeksy giełdowe.

 

Kurs EURUSD spada do 1.1160, tym samym powoli zmierza do wsparcia na 1.1050, z kolei notowania ropy znów spadły poniżej 40$, a S&P500 sesje zakończył 0.64% pod kreską. Na tym tle cały czas bardzo stabilne pozostają notowania złotego – kurs EURPLN od początku tygodnia konsoliduje się przy 4.26. Dziś z danych makro poznamy sprzedaż detaliczną za luty w W. Brytanii (10:30) oraz zamówienia na dobra trwałe i liczbę wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA (13:30).

Jako preteksty wczorajszych ruchów na rynkach wskazać można wtorkowe zamachy terrorystyczne w Brukseli – na fali wzrostu ryzyka Brexitu funt wczoraj znów silnie tracił, oraz jastrzębie wypowiedzi członków FOMC, wskazujące, że decyzja o podwyżce stóp będzie rozważana już na kwietniowym posiedzeniu. Wczoraj w tym tonie wypowiedział się również szef Fed z St. Louis James Bullard, który stwierdził, że kwestia zacieśnienia będzie dyskutowana na każdym posiedzeniu FOMC. Osłabienie USD z poprzednich tygodni doprowadziło wiele par dolarowych do skrajnych poziomów wykupienia lub wyprzedania. Pomimo odreagowania z ostatnich dni, wciąż jednak utrzymuje się spora przestrzeń do odrabiania strat, a takie wypowiedzi jak wczorajsza Bullarda, przypominają rynkom o rozpoczętym cyklu podwyżek stóp w USA i umacniają dolara. W kolejnych dniach możliwy jest spadek kursu EURUSD do wsparcia na 1.1050 i wzrost USDPLN do oporu na 3.85.

Wraz z drożejącą amerykańską walutą spadają ceny surowców w niej denominowanych. Wczoraj złoto potaniało o 2.25%, a ropa o 4.3%. Tej ostatniej dodatkowo nie pomogły dane Departamentu Energii o zapasach, które w tygodniu zakończonym 18 marca wzrosły o 9.4 mln baryłek, czyli trzy razy silniej niż oczekiwano oraz do nowego najwyższego poziomu od 1930 roku (532.5 mln baryłek). W cieniu natomiast pozostał spadek zapasów w Cushing, czyli w głównym miejscu magazynowania surowca w USA oraz ponowny spadek produkcji – już ósmy w ostatnich dziewięciu tygodniach (dzienny poziom produkcji jest obecnie najniższy od listopada 2014 roku (9.4 mln baryłek). Podobnie jak w notowaniach dolara, na rynku ropy po ponad miesiącu prawie nieprzerwanych wzrostów (łącznie o ponad 50%), znacznie wzrosło prawdopodobieństwo przynajmniej krótkoterminowej korekty. Po nieudanym teście 200- dziennej średniej kroczącej, w najbliższym czasie należy więc liczyć się ze spadkiem ceny WTI do wsparcia na 38$, a nawet do 35$, zwłaszcza jeżeli dolar dalej zyskiwał będzie na wartości.

Przed dzisiejszymi danymi z Wielkiej Brytanii utrzymuje się raczej większe ryzyko, że wpłyną one na osłabienie funta niż na jego umocnienie. Dane słabsze od oczekiwań wpisałyby się bowiem w ostatni bardzo negatywny sentyment wobec GBP, z kolei lepsze dane raczej nie będą w stanie zniwelować ryzyka Brexitu, które zdominowało handel funtem po zamachach w Brukseli. Kurs GBPUSD dotarł do wsparcia na 1.41. Jego przebicie powinno otworzyć drogę do dołka z lutego na 1.3850.  

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu