pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Szyszko: Lasy Państwowe powinny mieć prawo pierwokupu prywatnych lasów

KUP LICENCJĘ
PAP
Pin It email print

Po 1 maja Skarb Państwa, czyli Lasy Państwowe powinny mieć prawo pierwokupu prywatnych gruntów leśnych, poinformował PAP minister środowiska Jan Szyszko. Dodał, że projekt ustawy w tej sprawie trafił do konsultacji międzyresortowych.

 

Zgodnie z podpisanym przez Polskę traktatem akcesyjnym po 1 maja grunty rolne oraz leśne mają podlegać wolnemu obrotowi, czyli sprzedaży. Obecnie w Sejmie trwają prace nad projektem resortu rolnictwa, który ma zabezpieczyć grunty rolne przed wykupem przez obcokrajowców. Z kolei resort środowiska przygotował odpowiednie przepisy dot. zabezpieczenia gruntów leśnych. Jak poinformował minister Jan Szyszko projekt nowego prawa w tej sprawie został skierowany do konsultacji międzyresortowych.

Minister Szyszko zwrócił uwagę, że kwestia wykupu gruntów rolnych i leśnych "budzi duże zaniepokojenie". "Siła nabywcza Polaka jest zdecydowanie niższa niż w innych państwach UE. Ziemia jest również bardzo atrakcyjnym towarem, także dla kapitału spekulacyjnego (...). Żaden naród nie może przetrwać bez własności ziemskiej. To nie ulega wątpliwości" - zaznaczył.

Minister zwrócił uwagę, że także w innych państwa unijnych - mimo wolnego obrotu ziemią - stosowane są pewne rygory. Podał przykład Danii, gdzie ziemia jest bardzo droga i aby ją kupić, należy mieć odpowiednie wykształcenie czy dobrze znać język duński.

Dlatego, jak wyjaśnił, polski rząd będzie chciał zaproponować odpowiednie regulacje dotyczące gruntów leśnych.

Minister Szyszko wyjaśnił, że miałoby to polegać na tym, iż Lasy Państwowe miałyby prawo pierwokupu lasów należących do prywatnych właścicieli. "W przypadku gruntów rolnych chodzi o (zabezpieczenie - PAP) własności Skarbu Państwa, jeśli chodzi o Lasy Państwowe, to one już są własnością Skarbu Państwa i w tej chwili są niezagrożone, są świetnie zagospodarowane i nie ma takiego ryzyka, żeby zbankrutowały, a więc są chronione (...) Wychodzimy z koncepcją, by ziemia leśna, ta która jest w rękach prywatnych, mogła być kupowana przez Lasy Państwowe, w ramach zabezpieczenia jej przed wylesieniem, przeznaczeniem na inne cele, w ramach zwiększania lesistości kraju, zgodnie z „Krajowym programem zwiększania lesistości". Czyli, aby było prawo jej pierwokupu dla Lasów Państwowych" - powiedział.

Minister zaznaczył jednocześnie, że takie grunty leśne byłyby kupowane przez LP po cenach rynkowych.

"Ze względu na bezpieczeństwo ekologiczne państwa taka ziemia powinna być kupowana przez Skarb Państwa, czyli Lasy Państwowe" - ocenił szef resortu środowiska.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

2 Komentarze

Alfred B. 2016-03-24

Mam 1,5 ha lasu na Mazurach (ponad 70-letni). Chętnie sprzedam za... powiedzmy 1 mln PLN. LP, kupicie? Jeśli was nie stać, to dlaczego nie mogę sprzedać swojej własności na rynku?! To BOLSZEWIZM czystej wody! A może ten mały "Lenin z Żoliborza" nakazał!?

jang 2016-03-24

towarzyszu Alfredzie..Będziecie mogli sprzedać jak kiedyś w latach 30-tych w Reichu drugi sort obywateli mogło sprzedać swój majątek.Władza nasza wskaże komu można sprzedać bez obawy o jego moralno-patriotyczne oblicze.Może nawet Wam wskaże cenę,ktora nie wzbudzi podejrzeń o spekulację

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Biznes chciałby Pokoju i Spokoju

W pierwszym roku tzw....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu