pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Decyzje o dywidendzie w energetyce niezależne od jej zaangażowania w górnictwo

KUP LICENCJĘ
PAP
Pin It email print

Decyzje o tym, czy spółki energetyczne wypłacą akcjonariuszom dywidendę za ubiegły rok, będą zależały od ich sytuacji finansowej i planów inwestycyjnych, a nie od tego, czy zaangażowały się w górnictwo, zapewnił w czwartek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

 

Notowania

PGNIG, PGE

„Wszystkie spółki energetyczne, nawet te, które nie wejdą w górnictwo, będą oceniane poprzez pryzmat standingu finansowego i poprzez plany inwestycji” – powiedział wiceminister podczas spotkania prasowego w Katowicach.

Tobiszowski był pytany o sprawę dywidendy w kontekście niedawnych deklaracji spółek PGE, Energa i PGNiG Termika, które zadeklarowały zaangażowanie się w Polską Grupę Górniczą – podmiot, który z początkiem maja ma przejąć kopalnie i zakłady zadłużonej Kompanii Węglowej. Inwestorzy, po spełnieniu określonych warunków, gotowi są wnieść do PGG w sumie 1,5 mld zł.

Wiceszef resortu energii, który od środy jest także pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, ocenił, że inwestorzy z sektora energetycznego – jak mówił – „widzą sens zaangażowania się w sektor węgla kamiennego i widzą potrzebę surowca, który jest w Polsce, ale chcą, żeby to było inaczej zorganizowane i żeby się spinało biznesowo”.

„Kiedy to spina się biznesowo, dla akcjonariuszy jest to odpowiedź, że nie będą tracić na tym, że mają akcje - może się wygenerować zysk i może być dywidenda. Natomiast w energetyce może się okazać, iż podejmiemy decyzję, że nie będzie dywidendy, ale nie dlatego, że ktoś się zaangażował w górnictwo” – powiedział wiceminister.

„Chcę to mocno podkreślić, żeby nie kreować zjawiska: nie będzie dywidendy, bo weszli w górnictwo. Rozstrzygną to inwestycje w energetyce, nie te w górnictwie” – zaznaczył Tobiszowski, podkreślając merytoryczny charakter rozmów z przyszłymi inwestorami PGG.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

2 Komentarze

luk 2016-03-24

koleś, zapewnienia sobie możesz wsadzić... wiecie gdzie:) górnik tupnie, pis dupnie... taka jest prawda

prezydent2015 2016-03-24

Panie Tobiszowski: albo chce nam Pan powiedzieć że 2 + 2 = 6 albo dywidenda lub inwestycje lub kasa na górnictwo będzie pochodziła z kredytu od podobno złych banków.

Wiadomości dnia na www.pb.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu