pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

ME: ruszyły prace nad mikroklastrami energetycznymi

KUP LICENCJĘ
PAP
Pin It email print

Powstaje grupa robocza, która ma wypracować rozwiązania pilotażowe dla lokalnych mikroklastrów energii. Mają się one przysłużyć poprawie bezpieczeństwa energetycznego, głównie na terenach wiejskich.

 

W resorcie energii ruszyły prace nad wsparciem rozwoju lokalnych mikroklastrów energetycznych (LME). Ich powstanie zapowiedział w lutym w rozmowie z PAP wiceminister energii Andrzej J. Piotrowski.

Podczas spotkania przedstawicieli resortów energii, rolnictwa środowiska i NFOŚiGW ze stroną społeczną Piotrowski podkreślił, że lokalny mikroklaster energii ma być - w rozumieniu resortu - "porozumieniem podmiotów oferujących usługi w obszarze wytwarzania, dystrybucji, magazynowania i zaopatrzenia w energię i paliwa na obszarze lokalnym".

Ich istnienie ma zwiększyć bezpieczeństwa energetyczne, ale jednocześnie być opłacalne ekonomicznie, służyć lokalnej społeczności i przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju.

"Oczekujemy, że wynikiem dyskusji na ten temat powinna być definicja, która będzie wypadkową podejścia wszystkich zainteresowanych tym obszarem stron i stanie się dobrą podstawą do przygotowania odpowiednich uregulowań i instrumentów wspomagania rozwoju – powiedział Piotrowski.

Wiceszef resortu energii podkreślił, że głównym celem stworzenia mikroklastrów jest potrzeba zrównoważenia energetycznego, głównie na terenach gmin wiejskich.

"Liczymy, ze dokona się to poprzez organizację wytwarzania energii, dystrybucji i zakupu na poziomie lokalnym – zauważył.

Jak dodał, istotnymi kwestiami są także sprawy związane z określeniem charakteru współpracy z gminami. Zauważył, że osobną kwestią jest sposób finansowania LME.

"Musimy zastanowić się, czy będą to środki z RPO, konkretne instrumenty dedykowane LME utworzone we współpracy z NFOŚiGW, czy może fundusze norweskie" – dodał wiceminister.

W trakcie spotkania postanowiono stworzyć trzy grupy robocze. Pierwsza ma zająć się kwestiami związanymi z zagadnieniami definicji i koncepcji mikroklastra, druga sprawami prawno-finasowymi, z kolei trzecia – pilotażowymi wdrożeniami.

Jak mówił PAP w lutym Piotrowski, mikroklastry produkujące energię z OZE miałyby powstawać na terenach mających ograniczony dostęp do mediów, co zwiększa ich koszty dla odbiorców końcowych.

Takie podmioty miałyby funkcjonować jako "nie jako zespoły niepowiązanych ze sobą, nastawionych na gwarantowane ustawowo zyski producentów prądu ze źródeł odnawialnych, lecz jako grupa, która myśli w kategoriach interesu zbiorowości lokalnej".

"Ktoś ma śmieci, czy odpady, ktoś inny produkuje z nich ciepło. To jest pole do kreatywności, do kontaktów ze specjalistami i do wypracowania korzyści ze wspólnego podejścia. Ale nie jest zadaniem rządu, by wymyślać szczegóły. My mamy jedynie stworzyć przyjazne otoczenie dla kreatywnych ludzi" - zaznaczył.

"Możemy za to wspierać pilotaże, możemy do współudziału w takich pilotażowych inwestycjach doprosić instytuty naukowe, firmy, resztę środowiska, by wypracować pakiet z różnymi wzorcami do przeniesienia. Takie wzorce będzie można potem prosto dostosowywać do konkretnych sytuacji w kolejnych gminach" - mówił wiceminister.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Nie ma mocnych na dolara? Jest

Słaby złoty i...
News

Co Chińczyk Polakowi chciałby pokazać

Gdyby nie koleżanka, tego...
News

Światowy Dzień Mleka

Środa: słówko na dziś. Czyta Kevin Aiston
News

Przekop Mierzei Wiślanej – szansa i...

Marzący o przekopie Elbląg...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na środę,...

Kontrakty terminowe na...
News

Dobra zmiana może liczyć tylko na… Donalda...

Konstruktywne rozmowy...
News

Kulisy sprzedaży w bankowości, czyli...

Od kilku tygodni na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.56 
0.51 
0.45 
0.38 
0.25 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu