pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Mundurowi na emeryturę po sześćdziesiątce

KUP LICENCJĘ
PAP
Pin It email print

Przywileje dla funkcjonariuszy zostaną ograniczone. Policjanci, strażacy czy żołnierze odpoczną dopiero po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

 

Notowania

POLICE

Jak dowiedziała się gazeta, wypłaty emerytur dla przedstawicieli służb mundurowych będą możliwe dopiero wtedy, gdy osiągną oni powszechny wiek emerytalny. Na razie to wciąż 67 lat, zgodnie z deklaracjami rządu ma on być obniżony (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn). Takie rekomendacje mają się znaleźć w konkluzjach przeglądu emerytalnego prowadzonego przez ZUS i resort pracy.

Dziś policjanci, wojskowi itd. mogą wnioskować o wypłatę emerytury po osiągnięciu wymaganego stażu służby. Minimalny to 15 lat (ma on wzrosnąć do 25 lat pracy i 55. roku życia). Jeśli zmiany proponowane w przeglądzie wejdą w życie, funkcjonariusz, nawet gdyby spełnił kryterium stażowe i odszedł ze służby, musiałby czekać na wypłatę świadczenia do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Do tego czasu, jeżeli nie chciałby służyć dalej, musiałby pracować w innym zawodzie.

Wejście w życie proponowanych zmian, jak pisze "DGP", oznacza oszczędności dla budżetu. Łączny koszt wypłat emerytur mundurowych to 15 mld złotych rocznie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

19 Komentarze

prezydent2015 2016-09-15

Propozycje są godne pochwały.

Miki 2016-09-15

Bardzo dobra decyzja, dzisiejszy 55-latek, jeżeli chce, może być w lepszej formie aniżeli 20 i 30-latek. Trzeba by mundurowym zapewnić dietetyka i jaką Chodakowską.

policjant 2016-09-15

taką decyzję mogą chwalić tylko ignoranci nie mający pojęcia o służbie. Zanim to wejdzie, to ci co mogą uciekną na emeryturę. Będą to dziesiątki tysięcy ludzi, którzy zostaną do tego zmuszeni taką decyzją. Kraj straci policjantów, żołnierzy, strażników granicznych i strażaków, Odejdą służby wywiadowcze, operacyjne, dowódcze czy choćby patrolowe - kraj oślepnie i ogłuchnie. Staniemy się bezbronni, bo nie da się tego odbudować zatrudniając młodych. Ten proces trwa całe lata. Poza tym już teraz trudno znaleźć ludzi do pracy w służbach, po takich zmianach nie odbuduje się struktur.

jang 2016-09-15

To dziwne ,że tak szybko wpadli na pomysł ,że mundurowy księgowy,kadrowy,zaopatrzeniowiec,lekarz,kierowca itd. itd. powinien i może pracować tak jak cywil....Genialne te nasze władze!!!

qba 2016-09-15

O ile nie trawie Pisiorów o tyle to jest naprawdę dobra zmiana!!! Liczę na to że się nie wycofają a później niech biorą się za górników.

Wiadomości dnia na www.pb.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu