pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Piwne miliardy Kulczyka popłyną w świat

KUP LICENCJĘ
Karol Jedliński
Pin It email print

Rodzina miliarderów sprzedała resztę akcji SABMillera. W sumie w kasie grupy leżeć będzie prawie 11 mld zł. Nie na długo — nowe inwestycje czekają.

 

Tagi

Piwo

Mawiają, że piwo wprowadza człowieka w nastrój, w którym powinien być bez zażywania gorzkawego trunku. W przypadku Kulczyk Investments (KI) popularny napitek z miejsca poprawia samopoczucie, kojarząc się ze słodkim smakiem miliardowych zysków i dobrze zarządzanych strategii inwestycyjnych. Dla Dominiki i Sebastiana Kulczyków piwna epopeja po 23 latach ma swój koniec: ich Kulczyk Investments sprzedał właśnie ostatni, 1,5-procentowy, pakiet akcji SABMillera. Tym samym następuje też finał przejęcia SABMillera przez AB InBEV, jednej z największych fuzji w historii rynków kapitałowych, wartości łącznie 79 mld GBP. Dzięki tym operacjom najbogatsza familia wzmocniła swoje finanse o równowartość 10,8 mld zł. 5,1 mld zł pochodzi z wczorajszej transakcji. Tym samym nadchodzi czas nowego otwarcia w KI.

— Zakończenie transakcji sprzedaży akcji SABMillera to zamknięcie najważniejszego w historii KI etapu wdrażania nowej strategii, której fundamentem jest gruntownie przemyślana dywersyfikacja, dostosowana do obecnych warunków gospodarczych i geopolitycznych na świecie — podkreśla Sebastian Kulczyk, prezes KI.

— Wykorzystaliśmy ostatnie miesiące, aby optymalnie przygotować naszą organizację do tego procesu i konsekwentnie przebudowujemy nasz portfel aktywów zgodnie z przyjętymi założeniami. Jako firma rodzinna chcemy bardzo odpowiedzialnie zarządzać ryzykiem inwestycyjnym i skutecznie wykorzystywać unikatowe doświadczenie w budowaniu wartości oraz globalnej ekspansji, jednocześnie bazując na dostępie do własnego kapitału, elastyczności w podejmowaniu decyzji, a także bardzo dobrych relacjach z naszymi renomowanymi partnerami na całym świecie — tłumaczy Sebastian Kulczyk.

Zręby nowej strategii KI tworzą trzy filary: pierwszy to globalne pewniaki, blue chipy z największych giełd, dostarczające regularną, sutą dywidendę. Mają zapewnić ochronę kapitału i dostarczać paliwo na długoterminowy rozwój grupy. Kolejny element portfela KI po nowemu stanowić mają średniej wielkości spółki z naszego regionu Europy, takie jak np. Ciech: cechujące się ponadprzeciętnym potencjałem wzrostu, w których KI zajmie pozycję inwestora strategicznego, odpowiadającego za budowę wartości biznesu. I wreszcie trzeci, nie mniej ważny, rejon inwestycyjny rodziny Kulczyków — start-upy, starannie wybrane polskie i zagraniczne spółki technologiczne o globalnym potencjale i niebanalnym ładunku innowacyjności.

banner-przejscie-premium

 

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

3 Komentarze

abx 2016-10-11

Majas taki kapitał można się bawić w inwestowanie. Strata paru milionów na nieudanym startupie wliczona w ryzyko działalności... :-)

MS 2016-10-11

Ciekawe ile stracili na spadku kursu funta...

leo 2016-10-11

Jeśli oba pakiety były równe w sensie ilości akcji, to na kursie stracili 600 mln złotych

Wiadomości dnia na www.pb.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu