pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Unipetrol wznawia produkcję w Chempark Zaluzi po pożarze krakingu parowego

KUP LICENCJĘ
PAP
Pin It email print

Unipetrol z grupy PKN Orlen wznowił produkcję jednostki etylenu w czeskich zakładach Chempark Zaluzi w Litvinowie, gdzie w sierpniu 2015 r. doszło do pożaru i awarii. Obecnie pracuje tam 7 z 10 pieców odbudowanego krakingu parowego.

 

Normalny tryb pracy jednostki etylenu w Chempark Zaluzi, której odbudowa kosztowała ok. 4,1 mld CZK, spodziewany jest jeszcze w październiku – poinformował w środę Unipetrol.

Chempark Zaluzi w Litvinowie jest największym czeskim podmiotem chemicznym. Zakład należy do grupy Unipetrolu, w którym PKN Orlen posiada 62,99 proc. udziałów. Do poważnej awarii, wybuchu, a następnie pożaru na instalacji krakingu parowego - steam cracker doszło tam 13 sierpnia 2015 r.

Jak zapewnił obecnie Unipetrol, w oparciu o wyniki wewnętrznego dochodzenia zostały podjęte działania i opracowane procedury w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia podobnej awarii w przyszłości.

"Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem, dlatego kilkakrotnie przeprowadzono niezbędne badania i próby, aby upewnić się, że kraking parowy jest gotowy do rozpoczęcia produkcji" – powiedział cytowany w komunikacie Unipetrolu członek zarządu tej spółki Krzysztof Zdziarski. Dodał, że ponowne uruchomienie krakingu parowego w Chempark Zaluzi pozwoli na pełne wykorzystanie zdolności produkcyjnych innych jednostek produkcyjnych, propylenu i polietylenu.

Unipetrol podał, że trwająca 10 miesięcy odbudowa krakingu parowego obejmowała m.in. wzniesienie czterech nowych pieców, naprawę uszkodzonego komina i estakad, a także wymianę elementów pomiarowych i sterujących. Według spółki, powołującej się na szacunki z końca czerwca 2016 r., koszt napraw szkód powstałych w wypadku to 4,1 mld CZK, a utracone zyski to 6,6 mld CZK. Obie te kwoty spółka spodziewa się odzyskać od ubezpieczyciela.

W grudniu 2015 r. Unipetrol informował, że dwie spółki, Linde Engineering i Technip, odbudują zniszczoną pożarem instalację etylenu w Chempark Zaluzi. Wcześniej Unipetrol podawał, że uruchomienie w części zniszczonej pożarem instalacji powinno być możliwe w lipcu 2016 r., obejmując do 65 proc. mocy produkcyjnych, a doprowadzenie do standardowego, maksymalnego wykorzystania mocy produkcyjnych krakingu parowego planowane jest na październik 2016 r.

W czerwcu tego roku Unipetrol rozpoczął w Chempark Zaluzi budowę nowej instalacji polietylenu PE3 o zdolności produkcyjnej 270 tys. ton rocznie. Łączny koszt inwestycji szacowany jest na 8,5 mld CZK. Realizacja tego projektu wzmocni pozycję grupy PKN Orlen na rynku chemicznym i petrochemicznym w Europie Środkowej. Nowa instalacja, która ma powstać do 2018 r., będzie jedną z najnowocześniejszych tego typu w całej Europie. Wykonawcą inwestycji jest Technip.

Od 2005 r. PKN Orlen posiada 62,99 proc. udziałów w czeskim Unipetrolu, dalsze 23,7 proc. akcji ma tam J&T Group, a pozostali akcjonariusze dysponują 13,31 proc. akcji. Unipetrol jest m.in. właścicielem Ceska Rafinerska, zarządzającej dwoma jedynymi w Czechach rafineriami: w Litvinowie i w Kralupach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu