pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Inwestor Wizz Aira przyleciał do Polski

KUP LICENCJĘ
Małgorzata Grzegorczyk
Pin It email print

Po dwóch latach poszukiwań węgierski milioner zrealizował pierwszą inwestycję nad Wisłą. Szuka kolejnych. Stawia na usługi i IT.

 

Notowania

funt

Premium Mobile, wirtualny operator komórkowy założony wiosną tego roku, ma pierwszego zagranicznego inwestora. To Zoltán Varga, węgierski biznesmen, 23. na liście najbogatszych Węgrów magazynu „Forbes”, z majątkiem wysokości 41,4 mld HUF (590 mln zł). Został pierwszym zewnętrznym akcjonariuszem w taniej linii Wizz Air, a obecnie jest właścicielem kilku firm przemysłowych z różnych branż, funduszu inwestującego w start-upy, funduszu, który wykupuje spółki w trudnej sytuacji, oraz Central Media Group, największego wydawcy magazynów na Węgrzech z trzecim w kraju portfelem w branży cyfrowej.

— Zainwestowałem około 10 mln zł i zostałem znaczącym, choć nie większościowym akcjonariuszem Premium Mobile — z pakietem powyżej 25 proc. — mówi Zoltán Varga.

Przez ostatnie dwa lata często przyjeżdżał do Polski.

— Szukałem ciekawej inwestycji. Przekonał mnie projekt Premium Mobile — podoba mi się pomysł na biznes, zarząd tworzą profesjonaliści z doświadczeniem w branży telekomunikacyjnej. Dostrzegam tu sporo podobieństw do modelu biznesowego Wizz Aira — mówi inwestor.

W węgierskiej niskokosztowej linii lotniczej pracował na początku 2004 r., gdzie odpowiadał za finanse. Po pół roku odszedł jednak z firmy, by skoncentrować się na własnych projektach. W 2004 r. zainwestował w Wizz Aira, a potem uczestniczył w transakcjach podwyższenia kapitału. Jego udziały nigdy nie przekroczyły 10 proc., a teraz, rok po wejściu Wizz Aira na giełdę w Londynie, gdy kapitalizacja spółki wynosi 900 mln GBP, spadły poniżej 1 proc.

— Premium Mobile nie będzie tak duży jak Wizz Air, ale wierzę w tę firmę, choć większość dotychczasowych projektów MVNO w Polsce poniosła porażkę. Premium Mobile ma specyficzny model biznesowy i wyjątkowo oszczędną strukturę kosztów. I tak jak w branży tanich linii lotniczych, gdzie niepowodzeniem kończy się 90 proc. projektów, ten, kto przetrwa, zarabia. W Polsce działa kilkudziesięciu wirtualnych operatorów, a tylko kilku osiągnęło rentowność. Ryzykuję pieniądze, ale nie przewiduję strat — mówi węgierski inwestor, który dwukrotnie stracił dorobek całego życia.

Telekom to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia jego inwestycja w Polsce.

banner-przejscie-premium

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu