pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Iran kusi polski przemysł

KUP LICENCJĘ
Magdalena Graniszewska
Pin It email print

Do Lotosu i PGNiG, które już robią interesy z Iranem, dołączy wkrótce Orlen. Prywatne firmy też chcą – pierwszy może być Ciech.

 

Światowi giganci robią już z Iranem spektakularne interesy. Najświeższy przykład: francuski Total i chińska China National Petroleum Corporation będą współpracować przy wydobyciu gazu w Zatoce Perskiej. Polskie interesy z Iranem światowej skali nie mają, ale nabierają wagi. Do Lotosu i PGNiG dołączyć może wkrótce PKN Orlen, a także pierwsza firma prywatna — Ciech.

Z Orlenu, czyli największej firmy paliwowej w kraju, płyną sygnały, że informacje o współpracy z Iranem mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni. Chodzi najprawdopodobniej o dostawy ropy z tego kraju, zakupione na rynku spot (z niezwłoczną dostawą). O takie zakupy zarząd Orlenu wypytywany jest już od kilku miesięcy i „nie wyklucza”.

Na inwestycje w surowce na miejscu postawiło zaś PGNiG, państwowa firma gazowa. Weszło w partnerstwo z państwowym Irańskim Koncernem Naftowym (NIOC), tym samym, który jest dostawcą Lotosu. Firmy będą razem prowadzić badania geologiczne na złożu Sumar.

Państwowym firmom rozmowy z upaństwowionym Iranem mogą iść łatwiej, ale to nie znaczy, że prywatni odpuszczają. Rękawy zakasał m.in. chemiczny Ciech, kontrolowany przez rodzinę Kulczyków. Zagraniczne serwisy doniosły, że Ciech Trading rozmawia o współpracy handlowej ze spółką NITC (podmiot zależny NIOC, czyli partnera Lotosu i PGNiG).

— Przedstawiciele Ciech Trading odbyli spotkanie z NITC w Teheranie. Tematem były możliwości współpracy w zakresie m.in. transportu gazu LNG i LPG. Nawiązanie bliższej współpracy możliwe jest w horyzoncie kilku miesięcy. Grupa Ciechu działa na rynkach globalnych, a region Bliskiego Wschodu jest dla nas bardzo interesujący — mówi Mirosław Kuk, rzecznik prasowy Ciechu.

W grę wchodzi utworzenie wspólnej spółki, do której szef NITC podchodzi entuzjastycznie. Miałaby „wzmocnić więzy pomiędzy Polską i Iranem”. Przedstawiciele Ciechu wskazują zaś, że firmy irańskie intensywnie szukają rynków zbytu w Europie.

banner-przejscie-premium

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu