pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Kwota wolna dla ubogich

KUP LICENCJĘ
Bartek Godusławski
Pin It email print

Wyższa kwota wolna ulży tylko najmniej zarabiającym. Na zmianach skorzysta 2,5 mln osób, a zapłacą za nie rozliczający się w drugim progu podatkowym.

 

Pomysł, jak zmniejszyć obciążenia podatkowe i nie zrujnować budżetu, narodził się przy Świętokrzyskiej. Na czym polega? — Zależy nam na tym, żeby rodziny żyjące naprawdę w biedzie, dla których kostka prawdziwego masła jest czymś trudno osiągalnym albo nieosiągalnym, w ogóle nie płaciły podatku — podkreślał w rozmowie z Programem 3 Polskiego Radia wicepremier Mateusz Morawiecki.

Osoby, które zarabiają do 6,6 tys. zł brutto rocznie, będą zwolnione z podatku dochodowego. Powyżej tej sumy i do zarobków sięgających 11 tys. zł kwota wolna będzie stopniowo malała z 6,6 tys. zł do obecnego stanu, czyli 3091 zł. Według naszych informacji, MF oszacowało, że na tych zmianach skorzysta około 2,5 mln podatników.

Dla tych, których pensja roczna wynosi między 11 a 85,5 tys. zł (około 20 mln osób), nic się w podatku dochodowym nie zmieni. Pozostali zaś muszą szykować się na podwyżkę obciążeń podatkowych. Osoby, które są w drugim progu (powyżej 85,5 tys. zł), ale ich dochody roczne nie przekraczają 130 tys., będą miały kwotę wolną obniżającą się stopniowo z dzisiejszych nieco ponad 3 tys. zł do zera.

— Jest jeszcze jeden próg, który formalnie nie jest progiem podatkowym, choć jest właściwie najważniejszy. To około 127-130 tys. zł rocznie — powyżej tej kwoty ludzie lepiej zarabiający nie płacą składki na ZUS, dzięki czemu ogółem płacą dużo mniejszą daninę. Powyżej tego poziomu zarobków kwoty wolnej nie będzie — wyjaśnia Mateusz Morawiecki. Fiskus szacuje, że takich osób będzie mniej więcej 650 tysięcy.

Z naszych informacji wynika, że innych zmian w PIT fiskus na razie nie przewiduje (pierwotnie rozważana była zmiana wspólnego rozliczenia małżonków, ale zostało po staremu). Wicepremier przyznał, że zmiana nie będzie obojętna dla kasy państwa.

banner-przejscie-premium

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

6 Komentarze

zibi 2016-11-28

wszelki różnicowania stawek, progów itd. skłaniają tylko do kombinatorstwa, które tylko pożera PKB, a nie do pracy i kreowania PKB. Ale lobby doradców podatkowych i prawników czuwa, by podatki nie były zbyt proste.

Adel 2016-11-28

Złodziejski (nie)rząd wykończy najbardziej kreatywną i dochodową część społeczeństwa, a promuje miernoty, które nie potrafią zarobić na swoje utrzymanie!

icozzezeszwecji 2016-11-28

Podatek dochodowy w ogóle powinien zostać zlikwidowany. Jak można pobierać pieniądze od tego, że ktoś pracuje a nie zbija bąki na zasiłkach! Przecież te pieniądze zostaną wydane ożywią gospodarkę tym samym wracając do kasy Państwa w postaci VAT. A wykorzystany czas urzędnicy mogli by spożytkować na coś produktywnego.

aspik 2016-11-28

skala i morze absurdu jest niewyczerpane, dojenie klasy średniej jeszcze się nie skończyło i tak długo jak rządzący jasno nie pokarzą źródeł finansowania rozdawnictwa będziemy światkami dojenia na maz

Polak 2016-11-28

85 tys rocznie to 7 tys miesiecznie, wiekszosc ludzi po studiach w duzych miastach zarabia wiecej, wiec to sa ludzie, ktorzy będą się teraz składać na młodych emerytó i frankowiczów. Lepiej zarabiający specjaliści już rozpatrują opuszczenie kraju i wyjazd za granicę - wyższe zarobki i niższe podatki. W kraju pozostanie sama 'szlachta' na 500+

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu