pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Bitwa o apteki

KUP LICENCJĘ
Marcel Zatoński
Pin It email print

Grupa posłów PiS przygotowała rewolucję na rynku aptecznym. Projekt popiera samorząd farmaceutów, a zwalczają duże sieci.

 

„Apteki dla aptekarzy!” — wołają jedni. „Jesteśmy Polakami, nie zabijajcie nas!” — odpowiadają drudzy. Na wartym ponad 32 mld zł rynku aptekarskim od kilku tygodni trwa burza, wywołana tym, że niewielki i niedawno utworzony parlamentarny zespół ds. regulacji rynku farmaceutycznego przygotował zajmujący jedną stronę A4 poselski projekt nowelizacji prawa, rewolucjonizujący reguły otwierania nowych aptek. Posłowie proponują, by prawo do prowadzenia aptek mieli tylko farmaceuci lub spółki, w których są wspólnikami. Jeden farmaceuta nie mógłby prowadzić więcej niż czterech aptek. Obecnie, choć rynek też jest mocno regulowany, właścicielami aptek mogą być też inwestorzy spoza branży, zasadą jest jednak, że kierownikiem każdej placówki musi być farmaceuta. Wprowadzone miałyby być też kryteria geograficzno-demograficzne: w większych miastach jedna apteka mogłaby przypadać na minimalnie 3 tys. mieszkańców, a w mniejszych miejscowościach i na wsiach odległość między aptekami nie mogłaby być mniejsza niż 1 km. Regulacje dotyczyłyby wszystkich nowych aptek.

— Projekt zostanie w najbliższym czasie złożony do laski marszałkowskiej, mam nadzieję, że zostanie przyjęty jak najszybciej. Podobne regulacje obowiązują w największych krajach Unii Europejskiej, takich jak Niemcy czy Francja. Oczekujemy, że zmiany wyeliminują patologie na rynku, zapewnią aptekom równy dostęp do rynku hurtowego, a pacjentom — do leków, przy okazji zapobiegając monopolizacji rynku przez sieci, z których największe są kontrolowane przez spółki zarejestrowane za granicą — mówi Waldemar Buda, poseł PiS i przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego.

Sprawa wzbudza duże kontrowersje, i to nawet w kręgach sympatyzujących z partią rządzącą. 

— Jeśli projekt poselski wejdzie w życie w obecnym kształcie, to jego konsekwencją będzie wegetacja budowanych przez lata sieci, a w końcu ich likwidacja. Przedsiębiorcy nie będą mogli sprzedać swoich firm, ich spadkobiercy nie będą mogli ich odziedziczyć, każda kontrola będzie wiązała się z ryzykiem nieodwracalnego wypadnięcia z rynku, a najemcy nieruchomości będą mogli dyktować warunki, bo apteka prowadzona przez sieć będzie „uwiązana” do jednej lokalizacji. To wyrok na sieci, tworzone w znakomitej większości przez polskich przedsiębiorców — mówi Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Na polskim rynku działa ponad 14,5 tys. aptek, z czego ponad 60 proc. to apteki indywidualne lub mikrosieci, liczące mniej niż 5 placówek. W rękach dużych sieci, czyli takich, które mają więcej niż 50 placówek, jest około 14 proc. aptek. Takich sieci jest obecnie 16, z czego kilka kontroluje zagraniczny kapitał. Jeśli chodzi o wielkość obrotów, proporcje układają się inaczej.

banner-przejscie-premium

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

17 Komentarze

west 2016-11-30

Powoli wkracza komunizm i socjalizm wprowadzany prze P/opulizm/ I S/ocjalizm . Bolszewizm w czystej postaci. Rachunek jak zwykle nie zapłacą politycy tylko społeczeństwo , no ale cóż ciemny lud to kupi jak mawia niejaki kurski pierwszy propagandzista KC PIS

oneeuro 2016-11-30

"Jeden farmaceuta nie mógłby prowadzić więcej, niż cztery apteki". Ja natomiast proponuję, aby wprowadzić ograniczenie, że jeden poseł nie mógłby głosować za więcej niż czterema głupimi ustawami :)

jarek 2016-11-30

Następne będą monopolowe i mięsne?

Karbinadel 2016-11-30

Morawiecki co drugi dzień bajeruje, jakie to będą wspaniałe ułatwienia dla przedsiębiorców, deregulacje, obniżanie podatków itd. A w tym samym czasie grupki posłów wprowadzają regulacje idące dokładnie w przeciwnym kierunku. To chyba ktoś tu kłamie?

Czerwony Wiewiór 2016-11-30

"w mniejszych miejscowościach i na wsiach odległość między aptekami nie mogłaby być mniejsza niż 1 km" - i smieszno, i starszno jak mawiają Słowianie zza Buga

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu