pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Rząd wpompuje miliardy w bezrobotnych

KUP LICENCJĘ
Bartek Godusławski
Pin It email print

W przyszłym roku na aktywną walkę z bezrobociem trafi ponad 7 mld zł. Cudzoziemcy będą jednak nadal mile widziani.

 

Notowania

euro

Sytuacja na rynku pracy jest najlepsza od ćwierć wieku. Bezrobocie jest rekordowo niskie, a zatrudnienie wciąż rośnie. Warunki nie poprawiają się już tak dynamicznie jak w poprzednich dwóch latach, ale nadal na tle Unii Europejskiej pozytywnie się wyróżniamy. Rządzący przeznaczyli w ostatnich latach miliardy złotych na aktywne formy walki z bezrobociem i, chociaż nad pracownikami nie zbierają się ciemne chmury, nie zamierzają rezygnować z interwencji na rynku pracy.

W przyszłorocznym Funduszu Pracy znajdzie się ponad 12 mld zł — największe wsparcie dostaną długotrwale bezrobotni.

— W tym roku przeznaczymy ponad 7 mld zł na finansowanie zadań urzędów pracy i ochotniczych hufców pracy. W przyszłorocznym budżecie na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu będzie o 400 mln zł więcej — zapowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy.

Resort pracy chwali się, że dzięki pieniądzom z państwowej kasy udało się zmniejszyć sezonowe zwyżki bezrobocia, a odsetek osób bez pracy, który zwiększał się tradycyjnie jesienią i zimą, nie rośnie. W listopadzie stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymała się na poziomie 8,2 proc., takim samym jak w październiku.

Dzięki wydatkom z publicznej kasy uda się zaktywizować więcej bezrobotnych — ubiegłoroczny wynik, ponad pół miliona osób, został pobity w październiku. 650 mln zł, rozdysponowane w ramach dotacji na start biznesu, umożliwiło stworzenie ponad 33 tys. miejsc pracy.

— Wciąż jednak są regiony, gdzie bezrobocie jest dwucyfrowe — przyznaje wiceminister pracy.

Obecnie jest takie w siedmiu województwach. Większe nierówności kryją się głębiej — są powiaty z bezrobociem przekraczającym 20 proc. Pracodawcy tymczasem skarżą się na problemy ze znalezieniem rąk do pracy, liczba wakatów jest najwyższa od wybuchu kryzysu, a w tym roku do pośredniaków trafiło ponad 1,3 mln ofert zatrudnienia — o ponad 16 proc. więcej niż w ubiegłym. 

banner-przejscie-premium

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

12 Komentarze

wito 2016-12-20

wszyscy wiedzą, że tzw długotrwale bezrobotni nie chcą pracować (w ogóle lub legalnie) . To są albo pracujący na czarno i równocześnie pobierający zasiłki lub osobnicy z pod budki z piwem, których nawet ciągnikiem nie da się zawlec do pracy

Karbinadel 2016-12-20

Większość z tego to pieniądze wyrzucone w błoto - a trafiają najczęściej do urzędasów oraz różnych kolesi, organizujących pseudo-szkolenia, analizy i inne bzdety. Jakaś część ludzi wcale nie zamierza pracować - i nie widzę żadnego powodu, żeby ich w tym wspierać z moich podatków

niepelnosprawny,org 2016-12-20

zostały wpompowane na otwarcie dzialalnosci i jaki wynik - 90 procent owych firm zlikwidowano...

Rafał 2016-12-20

Czasami osoba długotrwale bezrobotna to osoba mająca jakiś problem ze zdrowiem, przez co nie może pracować fizycznie, a innej pracy w małej miejscowości nie ma albo potrzebne są dodatkowe umiejętności, doświadczenie, prawo jazdy, książeczka sanepidowska. Np. ma problemy krążeniowe, szumy uszne czy jakieś problemy z układem nerwowym. W takich sytuacjach państwo polskie nie daje żadnej dodatkowej pomocy finansowej dla bezrobotnego na normalizacje sytuacji zdrowotnej np. na potrzebne lekarstwa, suplementy czy też produkty spożywcze, uzupełnienie potrzeb względem pracodawcy, który stawia określone wymagania.

gall 2016-12-20

to jest to co temu rządowi wychodzi najlepiej, czyli wpompować pieniądze w jakiś sektor gospodarki, a że większość z tych bezrobotnych zbankrutuje 90% to nic, nie wystawią żadnej faktury i paragonu, w tym czasie będą poza rejestrem bezrobotnych i można z ręką na sercu powiedzieć że projekt był skuteczny, dostali pieniądze na ZUS, opłacili go, jest super, tylko że te pieniądze mógłby dostać ktoś pracujący, ale niemający pieniędzy na własny biznes i jemu mogłoby się udać, ale cóż takie jest życie.

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu