pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Lotos szuka prezesa

KUP LICENCJĘ
MEWA
Pin It email print

Zmiany w radzie nadzorczej to wstęp do powołania nowego zarządu Lotosu. Rada szuka prezesa z minimum 3-letnim doświadczeniem w sektorze. Największe szanse ma na razie Marcin Jastrzębski

 

Po bezprecedensowo długich rządach Pawła Olechnowicza w kontrolowanym przez państwo Lotosie, gdańska spółka jest w ostatnich miesiącach targana szeregiem zmian personalnych. Walne zgromadzenie gdańskiej spółki dokonało właśnie dwóch zmian w radzie nadzorczej. Marię Sierpińską i  Katarzynę Witkowską zastąpili Adam Lewandowski i Piotr Ciach. Adam Lewandowski, związany najpierw z sektorem bankowym, od 2006 roku jest zatrudniony w PGNiG. Piotr Ciach to z kolei naczelnik w departamencie spółek kluczowych ministerstwa energii, od 10 lat związany z przemysłem obronnym.

Rada przystępuje szybkim krokiem do uzupełnienia zarządu Lotosu, uszczuplonego wraz z odejściem Roberta Pietryszyna i Przemysława Marchlewicza, którzy zostali odwołani w listopadzie i grudniu – z tym, że Robert Pietryszyn zdołał nacieszyć się funkcją prezesa jedynie przez pół roku. Kandydaci na stanowisko prezesa i wiceprezesa do spraw produkcji mogą już składać oferty w konkursie, który został ogłoszony w tym tygodniu. Ogłoszenie nakłada na kandydatów szereg wymogów, m.in. 3-letnie doświadczenie w zarządzaniu spółką z sektora ropy i gazu, oraz 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych w dużych firmach, zatrudniających ponad 1 tys. osób. Te wymogi ograniczają listę potencjalnych kandydatów, których nazwiska pojawiają się w nieoficjalnym obiegu. Najczęściej typowano Andrzeja Jaworskiego, pochodzącego z Pomorza członka zarządu PZU, który jednak nie ma doświadczenia w sektorze petrochemicznym. Na głównego kandydata na prezesa wyrasta  Marcin Jastrzębski, wiceprezes do spraw operacyjnych, który pełni obecnie funkcję p.o. prezesa Lotosu. Marcin Jastrzębski, który w latach 2006 – 2008 był członkiem zarządu PERN, jest uważany za człowieka Piotr Naimskiego, pełnomocnika rządu do spraw infrastruktury strategicznej.

Kandydaci mają czas na składanie ofert do 5 stycznia, rada nadzorcza otworzy je cztery dni później.

- Trudno powiedzieć, czy rada zdąży wybrać dwóch nowych członków zarządu jeszcze w styczniu. Zależy to od liczby zgłoszeń. Zarząd docelowo będzie liczył pięciu  członków, tak jak dotychczas, nastąpią pomiędzy nimi pewne przetasowania kompetencyjne – mówi Beata Kozłowska-Chyła, przewodnicząca rady nadzorczej Lotosu.

Z nieoficjalnych informacji wynikało, że rada będzie chciała poczekać do nowego roku z decyzją o ogłoszeniu postępowania. Wtedy wchodzą w życie zmiany w procedurze rekrutacyjnej na stanowiska w spółkach skarbu państwa gdzie zasady dla nowych członków zarządu będą określone w statucie spółki, a nie – tak jak teraz – każdorazowo określane w konkursie. Jednak rada zdecydowała się przyspieszyć wybór zarządu, by skrócić okres bezkrólewia, więc ogłosiła konkurs zgodnie z obowiązującymi regulacjami.

Nowy zarząd będzie musiał zmierzyć się z ambitną strategią spółki na lata 2017-22, opublikowaną tydzień temu. Zakłada ona 9,4 mld zł inwestycji, m.in. na dokończenie projektu EFRA, poszukiwania i wydobycie. Efektem ma być dwukrotny wzrost zysku EBITDA do 4 mld zł w latach 2019-22. MEWA

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

2 Komentarze

jang 2016-12-22

czyli nowy prezes dostanie starą sporządzoną przez byłego prezesa strategię."Podoba mi sie bardzo jak nanosie pieg..."śpiewały kiedyś Czerwone Gitary

Mary K. 2016-12-23

Orlen nie jest kontrolowany przez rząd. Właścicielem większościowym Orlenu są wszyscy obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, w imieniu których rząd sprawuje nadzór. Zatem każdy obywatel z osobna ma prawo żądać od organu sprawującego nadzór nad Orlenem właściwego zarządzania (przez najemnych pracowników z zarządu spółki oraz najemnych pracowników rządu i ministerstwa) swoją współwłasnością. Mają takie prawo jako współwłaściciele oraz konsumenci produktów Orlenu.

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu