pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Pracodawcy zawalczą o kandydatów do pracy

KUP LICENCJĘ
Paulina Kostro
Pin It email print

Wzmacniający się rynek pracownika w 2017 r. będzie nie lada wyzwaniem dla firmowych działów HR.

 

Zarówno globalnie, jak i w naszym kraju od dłuższego czasu możemy zaobserwować niedobór odpowiednich kandydatów do pracy — wynika z niedawnych badań przeprowadzonych przez Hays. Z drugiej strony przedsiębiorstwa coraz prężniej rozbudowują struktury i zwiększają zatrudnienie. To oznacza, że zbliżający się rok będzie bardzo intensywnym czasem, jeśli chodzi o działania rekrutacyjne, jak i walkę o najlepszych pracowników.

Nowoczesna rekrutacja

Umacniająca się pozycja kandydata obecnie najbardziej widoczna jest w branżach nowych technologii, usług biznesowych oraz stanowisk inżynieryjnych i technicznych. W tych sektorach pracownicy rozważający zmianę pracy będą otrzymywać kontroferty od obecnych pracodawców. Aż 64 proc. firm deklaruje, że składało w 2016 r. taką propozycję przynajmniej niektórym pracownikom. Co zrobić, aby zatrudniony zgodził się na przyjęcie nowych warunków? Firmy muszą postawić przede wszystkim na niestandardowe metody rekrutacyjne i krótki proces decyzyjny. Warto zwrócić również uwagę na młodsze pokolenia kandydatów, którzy oczekują innych form komunikacji z pracodawcami.

— Wykorzystywanie mediów społecznościowych, poszukiwanieinformacji oraz ofert pracy jest dla nich standardem, a od pracodawców wymagają większej aktywności online. Dlatego też firmy powinny poświęcać więcej uwagi swoim działaniom w internecie — zauważa Paweł Aniołkowski, doradca HR w Hays Poland. Trudność związana z rekrutacją pracowników sprawia, że pracodawcy zaczynają otwierać się na zatrudnianie obcokrajowców, głównie w sprzedaży i hotelarstwie. Wyzwaniem dla nich będzie zatem skuteczne zarządzanie zróżnicowanymi kulturowo zespołami. W związku z digitalizacją warto również, aby zarządzający zmienili sposób myślenia i położyli większy nacisk na aspekty związane z cyfrowymi kompetencjami swoich pracowników.

Test zamiast CV

Wraz ze zmieniającymi się trendami na rynku pracy zmieniają się wymagania wobec procesu rekrutacji, a lepsze wyniki osiągną te firmy, które się do nich dostosują. Jednym z najsilniejszych kierunków w 2017 r. będzie wykorzystanie technologii i rozwiązań mobilnych. Rośnie również popularność grywalizacji — rozwiązań wprowadzających do rekrutacji elementy gier.

banner-przejscie-premium

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu