pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

W Finlandii ruszył program wypłaty „pieniędzy za nic”

KUP LICENCJĘ
Marek Druś, AP
Pin It email print

W Finlandii, jako pierwszym kraju w Europie, od 1 stycznia ruszył eksperymentalny program wypłaty dochodu podstawowego wysokości 560 EUR (2471 zł) miesięcznie bez żadnych zobowiązań.

 

Notowania

euro, EUROCASH, ropa brent

Zaplanowanym na 2 lata programem objętych jest 2 tys. osób losowo wybranych spośród bezrobotnych. Kwota świadczenia nie jest wysoka. Średni dochód miesięczny w sektorze prywatnym w Finlandii wynosi 3,5 tys. EUR (15442 zł).

Olli Kangas z rządowej agencji KELA odpowiedzialnej za świadczenia społeczne powiedział, że celem programu jest sprawdzenie możliwości zmniejszenia biurokracji, obniżenia ubóstwa i zwiększenia zatrudnienia. Ma on także pokazać, czy możliwe jest usunięcie obawy bezrobotnych „utraty czegoś” w momencie podjęcia niskopłatnej czy tymczasowej pracy. Uczestnicy programu mają nadal otrzymywać świadczenie nawet po znalezieniu zatrudnienia. 

W listopadzie stopa bezrobocia w Finlandii wynosiła 8,1 proc. i była taka jak w poprzednim roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

4 Komentarze

Miki 2017-01-03

Myślę ,że to może być strzał w dziesiątkę. Na pewno pozwoli to zmniejszyć armię urzędniczą. Na pewno zwiększy zatrudnienie. Mam jedynie wątpliwości czy uda się zmniejszyć ubóstwo ale to nie problem, wystarczy odpowiednio sformułować definicję ubóstwa.

kobuz# 2017-01-04

@Miki.....Bzdura. Wszędzie tam, gdzie państwo więcej musi zarządzać, musi tez, albo zwiększyć zatrudnienie urzędników (chociażby do obsługi wydawanie pieniędzy), albo urzędnicy będą zmuszeni wypracowywać nadgodziny. Jedynym pozytywnym (i to mieli na uwadze Finowie) impulsem jest zmniejszenie armii bezdomnych i bezrobotnych i złagodzenie różnic społecznościowych. Najwyraźniej obie te opcje są interesujące, dla decyzji Finów.

Miki 2017-01-04

@kobuz#, dochód podstawowy ma być wypłacany z jednoczesnym zlikwidowaniem wszelkich innych dodatków, bonusów, zapomóg, których przyznawaniem zajmowała się armia urzędników. Do wypłaty każdemu 560 eur wystarczy przelew, żaden urzędnik nie musi sprawdzać czy się należy komuś dochód podstawowy bo będzie się należeć każdemu. W takich okolicznościach duża część urzędników nie będzie potrzebna?

Karbinadel 2017-01-04

@ Miki * tak jest, duża część urzędników nie będzie potrzebna, więc zasilą szeregi beneficjentów programu. Tylko co będzie, gdy liczba biorących kasę przekroczy liczbę tych, co płacą?

Wiadomości dnia na www.pb.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu