pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Ameryka nie chce naszego długu

KUP LICENCJĘ
Bartek Godusławski
Pin It email print

Inwestorzy z USA od dawna stronią od polskich obligacji, coś zacięło się także w Azji. Wygrana Donalda Trumpa i polityka Fedu nie wróżą dobrze.

 

Notowania

złoto

Listopad nie przyniósł najlepszych informacji dla Ministerstwa Finansów (MF). Inwestorzy zagraniczni sprzedali obligacje złotowe wartości blisko 10 mld zł. To największa miesięczna ucieczka kapitału z polskiego rynku długu od stycznia ubiegłego roku, kiedy w reakcji na cięcie ratingu zagranica zredukowała portfel skarbowych papierów aż o 13 mld zł. Skąd teraz taki ruch?

— To była pochodna sytuacji na rynkach światowych po wyborach w USA. W grudniu obserwujemy jednak spory napływ inwestorów zagranicznych — mówi Piotr Nowak, wiceminister finansów. Od wielu miesięcy niepokojąco słabnie jednak popyt na obligacje ze strony inwestorów w USA. Tylko w listopadzie pozbyli się obligacji za 3,4 mld zł, a wartość ich portfela spadła do najniższego poziomu, od kiedy są dostępne dane, czyli od kwietnia 2014 r. Niewiele już brakuje, żeby po raz pierwszy USA straciły pozycję lidera wśród kupujących nasz dług.

Ze statystyki MF wynika, że w ciągu dwóch i pół roku wartość obligacji zakupionych przez inwestorów ze Stanów Zjednoczonych spadła o ponad 60 proc.

— W przypadku USA od dłuższego czasu obserwujemy redukowanie portfela w Polsce. Przez wiele miesięcy był to efekt rosnących oczekiwań na podwyżki stóp procentowych przez Fed. Teraz one się materializują. Także z naszych rozmów z inwestorami wynika, że zmniejsza się zainteresowanie regionem. Ponadto wybory w USA wzmocniły przekonanie, że polityka fiskalna będzie luźniejsza, co może oznaczać mocniejsze zacieśnienie polityki pieniężnej — mówi Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego, podkreślając, że kapitał z rynku obligacji przesuwa się do rynku akcji.

banner-przejscie-premium

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

16 Komentarze

Paweł 2017-01-09

Stabilność polityczna to podstawa zaufania

helga 2017-01-09

uważasz ze kraj w ktorym rzad ma samodzielna wiekszosc jest niestabilny politycznie?

... 2017-01-09

@Paweł Tak, polski rząd powinien był powstrzymać wybory w USA i skokowe umocnienie dolara na świecie ;)

przedsiebiorca z Poznania 2017-01-09

dlatego brakuje im pieniędzy. Od 4 miesięcy czekam na zwrot VAT. Bez jakiejkolwiek informacji przedłużają już o miesiąc 3 miesieczny termin. Polska bankrutuje.

Czerwony Wiewiór 2017-01-09

@ helga * mógłby być stabilny, gdyby ten rząd rządził z głową, a nie prowokował wciąż polityczne awantury. Przecież to samo mogliby przeprowadzić bez obrażania wyborców innych partii, bez nocnych głosowań i bez ośmieszania instytucji państwowych. Ale ponieważ nie rządzi żaden rząd, tylko jeden zakompleksiony człowieczek, opętany nienawiścią, mamy to co mamy

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

 
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
News

Decydujący okres dla GPW

Tym razem nie chodzi o notowania akcji, kondycję...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu