pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Wysoka cena za obniżenie wieku emerytalnego

KUP LICENCJĘ
PAP
Pin It email print

Pod koniec kadencji rządu, w 2019 r., trzeba będzie dołożyć 61 mld zł do systemu ubezpieczeń społecznych - wynika z symulacji finansowania budżetu, jaką na potrzeby rządu przygotował ZUS. W 2021 r. dotacja sięgnie 70 mld zł, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

 

"To czarny scenariusz zakładający, że z prawa do przejścia na emeryturę skorzystają wszyscy, którzy osiągną niższy ustawowy wiek" – zaznacza dziennik.

Wyliczenia pochodzą z kilku różnych analiz sporządzonych przez ZUS. Zgodnie z nimi dodatkowy ubytek w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) spowodowany niższym wiekiem emerytalnym wyniesie w październiku 2017 r. – 2 mld zł, w 2018 r. – 10 mld zł, ale już w 2019 r. – 13 mld zł.

"FUS trzeba dotować, by wpływy ze składek emerytalnych nie wystarczają na bieżące wypłaty (...) "W 2017 r. ubezpieczeni wpłacą do funduszu ok. 161 mld zł, podczas gdy wypłaci on 211,5 mld zł emerytur, rent i innych świadczeń. Obniżenie wieku do 60 i 65 lat spowoduje, że te nożyce otworzą się jeszcze bardziej" – zauważa dziennik.

"Pogarszająca się sytuacja finansowa FUS nie jest niczym nowym, ale poprzednie rządy stosowały trik, który pozwalał częściowo to ukryć: funduszowi wypłacano pożyczki z budżetu, zamiast go dotować. Rząd PiS zerwał z tą praktyką, po tym jak prezes ZUS ogłosił, że nie będzie w stanie spłacić wcześniej zaciągniętego długu" – wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

12 Komentarze

IIIRP 2017-01-10

Prorocy - wiedzą co będzie za rok. A jeżeli nawet... to co z tego. Priorytetem dla ludzi, którzy przepracowali lata 90-te i do ok. 2005 (potem można było emigrować, więc zaczęło się wolno zmieniać) jest utracone wtedy zdrowie. Większość moich znajomych przy bezrobociu sięgającym 20-35% w powiatach, pracowało po 12h dziennie na lewych umowach za marne grosze, dźwigając źle zarządzany kraj. Pokłosiem zaniedbania tych lat będzie priorytetowa ucieczka umęczonych ludzi na emeryturę, a również trzeba zapewnić wszystkim jej odpowiedni poziom ekonomiczny, jak trzeba to dopłacać! Wszystko.

QBIK 2017-01-10

Spróbujmy to samo zrobić w domowym gospodarstwie - zarabiamy rocznie 50 tys. zł a wydajemy 75 tys.zł. Po 3-4 latach kredyty, które były zaciągane do utrzymania takiej praktyki przewyższyłyby nasze zarobki i bankructwo. Więc zupełnie nie rozumiem, jak to jest możliwe? Cuda, normalnie cuda...

nanader 2017-01-10

ZUS powinien mieć zamknięty obieg pieniędzy. Emerytury może wydawać nawet od 60 roku życia, ale wszyscy emeryci w puli powinni mieć wtedy swoje świadczenia odpowiednio zrewaloryzowane by ZUS wyszedł na zero. Ci co wcześniej odeszli na emerytury a opłacali nikłe składki powinni oczywiście dostawać najmniejsze udziały z puli składek - adekwatne do ich wpłat. Wtedy emeryci co rok dostaną inną trochę emeryturę ale ZUS na pewno wyjdzie koniec końców na zero. Emerytura nie powinna być zachętą do nic nie robienia. Może mam zbyt surowy osąd ale taki system byłby bardzo elastyczny i fiskalnie by się spinał

mds 2017-01-10

qbik widzisz kubik nie mozna porownywac budzetu gospodarstwa domowego do calego panstwa to wielkie naduzycie i prowadzi na intelektualne manowcce bo to co dobre w skali mikro moze byc niekorzystne w skali makro i odwrotnie qbik z twojego postu bije straszna prostota umyslowa

Czerwony Wiewiór 2017-01-10

@ IIIRP * jesteś typowym ekonomicznym analfabetą

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu