pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

FOR: jawny dług publiczny przekroczył 1 bilion zł

KUP LICENCJĘ
PAP
Pin It email print

Wielkość jawnego długu publicznego na liczniku w centrum Warszawy przekroczyła we wtorek 1 bilion złotych. Licznik zainstalowała fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju ekonomisty Leszka Balcerowicza.

 

Notowania

FOREVEREN

"Każdy dzień, kiedy dług państwa - choć duży - nadal rośnie, jest niedobry dla kraju" - powiedział prof. Balcerowicz tuż po tym, gdy cyfry na liczniku przekroczyły bilion.

Według FOR ten bilion to dług, który w imieniu mieszkańców Polski zaciągnęły polskie rządy i władze samorządowe. FOR wyliczył, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca oznacza to, że każdy z nas został zadłużony na ponad 26 tysięcy złotych. Jak podkreśla fundacja, to z naszych podatków rząd będzie spłacał odsetki od tego długu. FOR wskazuje, że wartość długu publicznego do PKB wynosi prawie 54 proc.

Dług publiczny dzieli się na jawny (odzwierciedlany przez pożyczki jakimi są np. obligacje skarbowe) oraz ukryty (wynikający z ustawowych zobowiązań ponoszenia wydatków w przyszłości, np. emerytalnych).

Według FOR bilion zł długu jawnego to tylko część zadłużenia państwa. Kolejne 3 biliony zł to ukryty dług publiczny, również wyświetlany na liczniku. Dług ukryty to inne niż kontrakty finansowe zobowiązania państwa do przyszłych płatności - w przypadku Polski to przede wszystkich nabyte prawa do świadczeń emerytalno-rentowych.

FOR podkreśla, że rząd zaplanował na 2017 r. dalszy, niebezpieczny wzrost długu publicznego.

Wielkość jawnego długu publicznego pokazywana jest na wielkim ekranie pełniącym rolę licznika długu publicznego. Został on uruchomiony przez FOR w 2010 r. w Warszawie, przy skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej na pawilonie "Cepelii". Pokazuje, ile mamy do spłacenia złotych długu publicznego. Przelicza też, ile długu przypada na każdego Polaka.

Forum Obywatelskiego Rozwoju istnieje od 2007 r. FOR organizuje debaty, publikuje raporty i analizy dotyczące spraw społeczno-gospodarczych - stanu finansów publicznych, sytuacji na rynku pracy, wolności gospodarczej, wymiaru sprawiedliwości i tworzenia prawa.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

12 Komentarze

jang 2017-01-10

będzie jakaś Prezentacja Optymistyczna p. Mateusza?

Tolekbanan 2017-01-10

ten lycznik to tyż jakaś propaganda, gadżet...

PJB 2017-01-10

Taka informacja dla 99% Polaków nic nie mówi. Na tym wyświetlaczu poza globalną kwotą długu powinna być informacja: 1. ile na każdego Polaka 2. ile na każdego pracującego Polaka Może wtedy społeczeństwo zrozumie że dalsze zadłużanie prowadzi do katastrofy i główne pytanie to nie czy wystąpi ale kiedy?

arnold boczek 2017-01-10

a po tem przekroczy 2 bln potem 3 bln .... a swiat sie nie zawali ludzie beda chodzic do pracy fabryki beda produkowac ludzie beda sie rodzic i umierac pamietam jak swiat wedlug kepskich w jednym z odcinkow zrobil satyre z licznika dlugu balcerowicza.... pan balcerowicz niby ekonom a nierozumie mechanizmu kreacji pieniadza we wspolczesnej gospodarce a takze zaleznosci - jesli odluzamy sektor publiczny to nie ma prozni ktos inny musi obciazenie z tego tytulu.... wiec niech juz nie straszy ....

Gniewko 2017-01-10

Nie ma co się nakręcać. Z naszego podwórka gorzej jest we Włoszech, Portugalii, UK, Irlandii, Belgii, Cyprze, Hiszpanii, Słowenii, Francji, Węgrzech... NIEMCZECH! Co ciekawe Rosja i ogólnie Azja ma mało długów.

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu