pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Sieci będą podnosić pensje

KUP LICENCJĘ
Marcel Zatoński
Pin It email print

Związkowcy w Tesco domagają się kolejnych podwyżek. Sieci handlowe, które zwiększały płace w 2016 r., będą to robić ponownie

 

„NSZZ Solidarność przy Tesco Polska uprzejmie przedstawia żądania w zakresie warunków płac” — zaczynające się od takich słów pismo otrzymał w ubiegłym tygodniu zarząd polskiego oddziału brytyjskiej sieci marketów. Związkowcy postulują w nim m.in. podniesienie od 1 marca podstawowych wynagrodzeń o 350 zł brutto. Dali sieci czas do 1 lutego na ustosunkowanie się, potem mogą wejść w spór zbiorowy z pracodawcą. — Jest zbyt wcześnie, by mówić o planie wynagrodzeń na rok finansowy 2017/18, bowiem coroczne rozmowy dotyczące tych kwestii rozpoczynają się — już od kilku lat — w kwietniu bądź maju. W trakcie rozmów szczegółowo omawiamy i analizujemy każdą związkową propozycję. Oczywiście niezależnie od tego harmonogramu, ustosunkujemy się również do obecnie przedstawionych postulatów w terminie zaproponowanym przez Solidarność — informuje Michał Sikora, rzecznik Tesco.

Negocjacje w hipermarketach

Tesco, w którym pracuje około 28 tys. osób, po długich negocjacjach z pracownikami podniosło płace w ubiegłym roku. W lipcu pensje wzrosły średnio o 7 proc.,

a najniższe wynagrodzenie pracownika z rocznym stażem wynosi — na pełnym etacie — 2295 zł brutto. Negocjacje w sprawie podwyżek płac toczą się też m.in. w Carrefourze, konkurującym z Tesco w formacie super- i hipermarketów. „Wynagrodzenie pracowników jest podnoszone regularnie od kilku lat, przy zachowaniu rynkowego poziomu inwestycji. Wynagrodzenia i pakiet benefitów pozapłacowych są w Carrefour ustalane poprzez negocjacje i dialog społeczny. Negocjacje dotyczące wynagrodzeń w 2017 r. odbywają się w pierwszym kwartale tego roku” — informuje biuro prasowe Carrefoura.

Płace w dyskontach

Wynagrodzenia w ostatnich latach podnosili też inni rynkowi giganci — niektórzy nawet po dwa razy. „W samym 2016 r. Biedronka dwukrotnie podniosła wysokość najniższego wynagrodzenia pracowników rozpoczynających pracę na pełen etat, utrzymując je na poziomie wyższym niż minimalna pensja w kraju. Pierwsza podwyżka obowiązywała od kwietnia, a druga od października. Po ostatnim podniesieniu płac najniższe wynagrodzenie, czyli pensja dla rozpoczynających pracę w sklepach Biedronka na stanowisku sprzedawca-kasjer, wynosi 2300 zł brutto” — informuje biuro prasowe Biedronki, która zatrudnia na etatach 56 tys. osób. W odpowiedzi na nasze pytania o ewentualne tegoroczne podwyżki portugalska sieć napisała, że „nie informuje wcześniej o potencjalnych planach dotyczących poziomu wynagrodzeń”. Informacji takich nie udostępnia też Lidl, dyskontowy numer dwa. — W ciągu dwóch lat, 2014-16, wynagrodzenie pracownika sklepu wzrosło aż o 12 proc. Obecnie nowo zatrudnieni pracownicy sklepów otrzymują od 2400 do 2800 zł brutto, ponadto podczas podpisywania umowy firma zobowiązuje się do podwyżki — po dwóch latach pracownicy otrzymują od 2850 do 3250 zł brutto. Wynagrodzenie menedżera sklepu dla osób rozpoczynających pracę na tym stanowisku wynosi 4400-5000 zł brutto — informuje Anna Robaszkiewicz z Lidla.

banner-przejscie-premium

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu