pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

RPP: obecny poziom stóp sprzyja gospodarce

KUP LICENCJĘ
PAP
Pin It email print

RPP podtrzymuje ocenę, że w świetle dostępnych danych i prognoz, obecny poziom stóp sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu - tak RPP uzasadnia w komunikacie pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.

 

Według odczytanego przez prezesa NBP komunikatu "w ocenie Rady w najbliższych miesiącach dynamika cen będzie nadal rosnąć, choć pozostanie umiarkowana".

"Oprócz wyższych niż rok wcześniej cen surowców energetycznych, wzrostowi cen będzie sprzyjało oczekiwane przyspieszenie wzrostu gospodarczego, następujące w warunkach stopniowego zwiększania się dynamiki inwestycji i stabilnego wzrostu konsumpcji" - głosi komunikat.

Rada zwróciła uwagę, że "roczna dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych rośnie – w grudniu ub.r. wyniosła według wstępnego szacunku 0,8 proc. r/r". "Zwiększa się również dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu. Do wzrostu dynamiki cen przyczyniają się głównie wyższe niż rok wcześniej ceny surowców energetycznych na rynkach światowych, a więc czynniki pozostające poza bezpośrednim wpływem krajowej polityki pieniężnej" - czytamy w komunikacie.

Jednocześnie, dodała RPP, "dynamikę cen ogranicza nadal niska presja inflacyjna za granicą oraz ujemna luka popytowa w krajowej gospodarce".

Rada jednocześnie oceniła, że w Polsce "dynamika PKB w IV kw. ub.r. ukształtowała się prawdopodobnie na obniżonym poziomie", choć "miesięczne dane sygnalizują jednak pewną poprawę aktywności gospodarczej w ostatnim okresie".

"Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego jest rosnący popyt konsumpcyjny wspierany przez wzrost zatrudnienia i płac, bardzo dobre nastroje konsumentów oraz wypłaty świadczeń wychowawczych. Ograniczająco na dynamikę PKB oddziaływał natomiast spadek inwestycji spowodowany w dużej mierze przejściowym zmniejszeniem wykorzystania środków unijnych po zakończeniu poprzedniej perspektywy finansowej UE" - zaznaczyła RPP w komunikacie.

"Tak się złożyło, że nasza gospodarka i finanse są w dobrym stanie" - podkreślał prezes NBP Adam Glapiński na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP. "Na tle gospodarek europejskich i światowych jesteśmy w wyśmienitej sytuacji" - dodał.

Mówił, że "nie było żadnych negatywnych skutków deflacji" i "powoli weszliśmy w dodatnią, pozytywną inflację".

Przyznał zarazem, że "wzrost kursu dolara w stosunku do euro i złotego jest dla nas niekorzystny". "Przyciąga kapitał inwestycyjny do USA i od nas trochę wyciąga. Ale my to przeżyjemy, bo na tyle jesteśmy atrakcyjni, mamy stopy dodatnie" - zaznaczył.

Pewnym problemem są też kredyty frankowe, mówił Glapiński, "które są na dobrej drodze". Dodał, że RPP analizowała też rynek pracy i ewentualną perspektywę braku rąk do pracy. "To jest oczywiście o wiele lepszy problem niż problem bezrobocia" - podkreślał, dodając, że mamy cały czas możliwość korzystania z siły roboczej np. z Ukrainy.

Pytany o cel inflacyjny NBP (2,5 proc. z dopuszczonym przedziałem wahań plus-minus jeden punkt procentowy) Glapiński przyznawał, że "dolnego przedziału dotkniemy na pewno" jeszcze w tym roku. "Natomiast nie sądzę, żebyśmy dotknęli celu inflacyjnego" - powiedział.

"Ta inflacja wolno w moim przekonaniu będzie rosła, a stopy procentowe będą stałe. W ten sposób realne stopy będą maleć, co będzie zachęcać do rozwoju" - mówił prezes NBP. "Gdy ten rozwój nastąpi i zacznie się wzrost cen, przyjdzie czas na podwyżki stóp, ale zupełnie widzę tego w tym roku" - dodał.

Zaznaczył, że będzie to "może gdzieś tam w 2018 roku".

Zgodnie ze środowymi decyzjami rady stopa referencyjna pozostanie w wysokości 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu