pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Mateusz Szczurek wygrał ze SKOK-ami

KUP LICENCJĘ
Bartek Godusławski
Pin It email print

Sąd w pierwszej instancji uznał, że były minister finansów nie naruszył zaufania do sektora SKOK-ów porównaniem do piramidy finansowej.

 

Notowania

SKOK

Sprawa jest efektem pozwu cywilnego, który Kasa Krajowa SKOK (KK SKOK) skierowała przeciwko Mateuszowi Szczurkowi w związku z posiedzeniem sejmowej Komisji Finansów Publicznych z 23 lipca 2015 r. Były minister finansów przedstawił wówczas informacje z posiedzenia Komitetu Stabilności Finansowej (KSF), które dotyczyły audytu w największych SKOK-ach reprezentujących 70 proc. aktywów i prawie 68 proc. depozytów sektora w tamtym momencie. Ówczesny szef resortu finansów mówił, że badanie sprawozdań finansowych wykazało, że w 2013 r. pięć największych kas było niewypłacalnych (szósty podmiot nie wpuścił audytorów).

— Tu nie chodzi o niedopasowanie płynności, tylko niedostatek aktywów w porównaniu z pasywami, o ujemne fundusze własne, a więc o niewypłacalność, co szczególnie w powiązaniu z ujemnym wynikiem finansowym daje sytuację, w której jak zwykle w przypadku piramidy finansowej, która może działać przez jakiś czas, po czym przestaje działać i upada. I to jest ten przypadek. (…) Malowanie rzeczywistości czy fałszowanie jej za pomocą czy to zasad specjalnych czy to przez fałszowanie jej w ramach sprawozdań finansowych niczego przecież nie zmienia — piramida pozostaje piramidą i ona rzeczywiście może funkcjonować przy wsparciu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, ale to też kiedyś się kończy — tłumaczył posłom Mateusz Szczurek.

Już na komisji posłowie Prawa i Sprawiedliwości wskazywali, że wypowiedzi ministra są „skrajnie nieodpowiedzialne” i zasługują na jego odwołanie. Za te słowa KK SKOK zażądała od byłego szefa resortu finansów publikacji w dziennikach „Gazeta Wyborcza” oraz „Rzeczpospolita” oświadczenia, w których miał przeprosić i przyznać — jak czytamy w pozwie — że „było to niezgodne z prawdą i naruszyło renomę całego systemu SKOK w Polsce, działających legalnie i pod nadzorem KNF oraz skutkowało naruszeniem zaufania do systemu SKOK”. Sąd powództwo oddalił i zasądził 377 zł zwrotu kosztów procesu dla Mateusza Szczurka.

W uzasadnieniu ustnym do wyroku sędzia Michał Jakubowski wyjaśniał, że analiza stenogramu posiedzenia komisji nie wskazuje, że były minister naruszył dobra osobiste pięciu największych SKOK i Kasy Krajowej SKOK, co było przedmiotem pozwu. Słowa byłego ministra finansów dotyczyły pewnego mechanizmu, ale nie nazwał konkretnych kas piramidami finansowymi — uznał sąd.

— Działalność niektórych SKOK — podkreślam wyraźnie, że niektórych — można określić jako piramidę finansową — przyznał sędzia.

Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie jest nieprawomocny.

banner-przejscie-premium

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

5 Komentarze

nanader 2017-01-12

Ale jaja

bidi 2017-01-12

no i bardzo dobrze

esbek 2017-01-12

No to sędzia ma przerąbane u Prezesa wszystkich Prezesów.

Chipek 2017-01-12

SKOKi czyli "pralnie" PiSuarowych pieniędzy z przekrętów na finansowanie ambicji tow. Kaczyńskiego.

bobra zmiana 2017-01-13

No, to sędzia Jakubowski długo nie awansuje

Wiadomości dnia na www.pb.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu