pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Trzy chwyty na smog

KUP LICENCJĘ
Magdalena Graniszewska
Pin It email print

Nie pozbędziemy się brudnego powietrza, jeśli rząd nie uderzy jednocześnie w trzy obszary: urządzenia, paliwa i zachowania ludzi.

 

Notowania

euro

Jak pogodzić interesy bankrutujących kopalni, najbiedniejszych gospodarstw domowych z powszechną potrzebą poprawy jakości powietrza? Polskie rządy mało się dotychczas nad tym zastanawiały. Obecny na luksus bezczynności już sobie pozwolić nie może. Polskie powietrze bije rekordy brudu, aplikacje mobilne informują o tym cały naród, a ponadto wiszą nad nami nowe wymagania Komisji Europejskiej. 17 stycznia rząd zajmie się powietrzem na specjalnym posiedzeniu. Zapytaliśmy ekspertów, na co powinien postawić. Oto trzy wyzwania.

— Słyszała pani kiedyś o branży, która sama by się domagała norm? No to my jesteśmy taką branżą — mówi Krzysztof Trzopek, prezes Platformy Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe. Szacuje, że co roku sprzedaje się w Polsce 200 tys. sztuk kotłów na paliwa stałe, czyli głównie węgiel, poza tym na biomasę. Łącznie jest ich w kraju 3,5 mln. Producentów nie obowiązują dziś w Polsce żadne normy. Produkują to, na co jest popyt. Idealnie?

— Nie. Nasza branża zbiera cięgi za zły stan powietrza w Polsce. Dlatego już od trzech lat zgłaszamy się do różnych ministerstw z postulatami, by wprowadzić standardy jakościowe, bo to ograniczy emisje. Bez efektów — twierdzi Krzysztof Trzopek.

Dopiero niedawno Ministerstwo Rozwoju zaczęło prace nad rozporządzeniem, które takie standardy wprowadzi (...).

W hierarchii paliw stałych, którą na poczekaniu tworzy nam Jan Krupnik, prezes Protechu, muł i flotokoncentrat ma najgorsze notowania. Gorsze są jedynie śmieci, których palenie jest prawnie zakazane (chyba że w profesjonalnej spalarni). Najlepszy jest ekogroszek, za nim kawałkowy groszek, groszek zwykły i miał.

— Muły i floty węglowe powinny zostać zakazane. To paliwa nieprzystosowane do spalania w instalacjach domowych, o niskiej kaloryczności, dużej zawartości popiołu, do tego emitujące dużo pyłu do atmosfery — twierdzi Łukasz Horbacz, , prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

Wtóruje mu Krzysztof Trzopek, a także kilku menedżerów z branży węglowej.

— Smog i tak czasem będzie się pojawiał. Jak w ostatnich dniach: przy mrozie, braku wiatru i braku opadów — uważa Krzysztof Karolczyk, menedżer ds. rozwoju elektrociepłowni Fortum. O natężeniu smogu decydować będzie ludzka świadomość, najtrudniejsza — jego zdaniem — do zmiany. Przecież palenie odpadów jest zakazane, a ludzie nadal nimi palą.

— W Niemczech tego problemu nie ma. Tam polityka zarządzania odpadami ma już kilkadziesiąt lat, u nas zaledwie trzy — mówi menedżer elektrociepłowni Fortum.

banner-przejscie-premium

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

4 Komentarze

ja 2017-01-12

Wydaje mi sie, ze to wlasnie na PB czytalem o wynalezionym przez Polakow specjalnym weglu, ktory to podczas spalania daje stosunkowo czyste powietrze, niezaleznie od pieca. Wiec wspierajac to bedziemy miec sytego wilka i cala owce

zuzel 2017-01-12

Piece na paliwa stale powinny byc wyeliminowane z 'domowego' uzytku.

Hagen 2017-01-12

Chodzić po domach i sprawdzać czym palą, karać, karać i jeszcze raz karać Polactwo, bo to jest nienormalne, żeby w takiej Skałce smog był większy, niż w Pekinie.

Klasa średnia 2017-01-13

Piece powinny przechodzić proces certyfikacji. Te, które mają najlepsze wyniki na "dziadowskim paliwie" powinny zostać dofinansowane tak aby były najtańsze na rynku. Na piece o niskich parametrach należy nałożyć podatek akcyzowy za zanieczyszczanie powietrza tak aby były BARDZO drogie. Jeśli nie ma kasy to wystarczy tylko nałożyć podatki na nieekologiczne piece tak aby były drogie. Dodatkowo podatek należy nałożyć na sprzedaż domów i mieszkań które nie mają ekologicznego ogrzewania tak aby były "niesprzedawalne"

Wiadomości dnia na www.pb.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu