Kyndryl urośnie w Polsce

Grzegorz SuteniecGrzegorz Suteniec
opublikowano: 2022-04-26 20:00

Firma wyspecjalizowana w usługach IT chce rosnąć szybciej niż rynek, na którym działa.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Czym się zajmuje Kyndryl
  • Jakie ma plany na polskim rynku
  • W jakich obszarach chce być aktywna spółka

Kyndryl to globalna firma, która powstała w 2021 r. na bazie wydzielonego z IBM działu wyspecjalizowanego w zarządzaniu infrastrukturą IT. Działa w 60 krajach na świecie i zatrudnia około 90 tys. pracowników, którzy wspierają ponad 4 tys. klientów, w tym 75 z listy Fortune 100. Jest notowana na giełdzie w Nowym jorku, a jej kapitalizacja to blisko 2,7 mld USD.

Polski oddział marki jest częścią regionu Europy Środkowo Wschodniej i basenu Morza Śródziemnego, gdzie pracuje ponad 11 tys. ekspertów. W Polsce Kyndryl zatrudnia ich około 5 tys. Nad Wisłą działa spółka Kyndryl Poland i dwie zależne od niej spółki: Kyndryl Polska Business Services i Kyndryl Global Services Delivery Centre.

Informatyczna firma zakończyła rok obrotowy kończący sie w marcu i nie ma podliczonych jeszcze wyników, żeby pokazać skalę biznesu w Polsce po wydzieleniu ze struktur IBM-u. Wskazuje jednak, że jej celem jest wzrost.

- Szacunki mówią, że rynek usług IT w Polsce będzie rósł w tempie 4-5 proc. rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat. Wynika to m.in. z relatywnie niskiego stopnia nasycenia rynku usługami. Chcemy rosnąć szybciej niż rynek – mówi Paweł Raczyński, dyrektor generalny Kyndryla na Polskę i Kraje Bałtyckie.

Polski oddział firmy specjalizuje się m.in. w technologiach chmurowych, sztucznej inteligencji, usługach sieciowych i brzegowych, cyberbezpieczeństwie, czy modernizacji infrastruktury IT.

Kyndryl globalnie pozycjonuje się jako firma współpracująca ze wszystkimi dostawcami IT i systemami operacyjnymi.

- Naszym pomysłem na rozwój i przyspieszenie cyfryzacji w Polsce jest m.in. standaryzacja i szersze wykorzystanie technologii otwartych. Wierzymy, że praca w otwartym środowisku jest możliwa i przyniesie wymierne korzyści całemu rynkowi IT – informuje Paweł Raczyński.

Wzrostowe plany
Wzrostowe plany
Kyndryl Poland, na którego czele stoi Paweł Raczyński, zatrudnia ok. 5 tys. pracowników. W miarę pozyskiwania nowych klientów liczba specjalistów nad Wisłą ma rosnąć.
Marek Wiśniewski

Kyndryl Poland chce współpracować z klientami ze wszystkich branż. Chce tez być aktywny na rynku zamówień publicznych. Paweł Raczyński ujawnia, że spółka jest zainteresowana m.in. przetargiem na oprogramowanie systemowe środowiska mainframe oraz świadczenie usług wsparcia w ZUS. To największy tegoroczny przetarg zakładu o wartości blisko 100 mln zł netto.