10 mld dolarów zysku

Anna Pronińska
opublikowano: 27-10-2006, 00:00

Amerykański koncern naftowy powtórnie zanotował historyczny kwartalny zysk. Pomogła zwyżkująca ropa.

Największy na świecie koncern naftowy ExxonMobil osiągnął w trzecim kwartale 10,49 mld USD zysku netto wobec 9,92 mld USD rok wcześniej. Jest to drugi pod względem wysokości kwartalny zysk, jaki dotychczas osiągnęła spółka publiczna w USA. Wcześniej historyczny rekord wynosił 10,71 mld USD i również należał do ExxonMobil. Było to w czwartym kwartale 2005 r.

Koncernowi pomogły przede wszystkim ceny ropy, które oscylowały wokół rekordowych poziomów przez większość kwartału.

Na początku czerwca ceny ropy w USA sięgnęły 78,40 USD za baryłkę i przez większość trzeciego kwartału utrzymywały się powyżej 70 USD. Dopiero gdy zelżały napięcia geopolityczne i skończył się letni okres wyjazdów w USA, ceny zaczęły wycofywać się do poziomu około 60 USD za baryłkę. Wczoraj na giełdzie w Nowym Jorku cena spadała wczesnym popołudniem o 35 centów, czyli o 0,6 proc., do 61,05 USD za baryłkę. Wcześniej cena wzrastała po informacjach o spadku zapasów surowca w USA o 3,21 mln baryłek.

O wzroście zysku netto do 3,88 mld USD (2-procentowym) poinformował trzeci największy amerykański koncern ConocoPhillips. W III kwartale również zysk Ro- yal Dutch wzrósł o 21 proc. — do 7,03 mld USD,bez uwzględniania transakcji nadzwyczajnych i zmian wartości zapasów.

Dziś swoje wyniki finansowe poda drugi amerykański koncern — Chevron.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy