10 najdroższych malarek świata

  • Ewa Bednarz
18-01-2013, 08:57

Polka, Tamara Łempicka, na liście 10 najdroższych malarek świata zajęła trzecie miejsce. Tylko w ubiegłym roku jej obrazy sprzedano za ponad 10 mln USD

Kapitalizacja rynkowa najdroższej polskiej malarki wynosi 66,3 mln USD i jest zaledwie o milion niższa niż zajmującej drugie miejsce na liście Skate’s Natalii Siergiejewnej Gonczarowej. Gdyby brać pod uwagę tylko wyniki ubiegłoroczne, Łempicka awansowałaby na drugie miejsce po Joan Mitchell, której prace sprzedano w 2012 r. za ponad 24,7 mln USD, a jej kapitalizacja przekroczyła 100 mln USD. Najdroższym obrazem Łempickiej jest sprzedane za 8,5 mln USD w 2011 r. „Le reve”, czyli „Marzenie”, które znajdowało się wcześniej w prywatnej kolekcji w Monako. Ale najwięcej emocji wzbudziło pojawienie się na ubiegłorocznej aukcji „Nu adosse 1”.

„La dormeuse”, czyli „Śpiąca” Tamary Łempickiej 14 lat temu kosztowała  294 tys. USD. W ubiegłym roku kupiono ją za ponad  5,9 mln USD.
Zobacz więcej

„La dormeuse”, czyli „Śpiąca” Tamary Łempickiej 14 lat temu kosztowała 294 tys. USD. W ubiegłym roku kupiono ją za ponad 5,9 mln USD.

Sotheby’s wyceniło dzieło na 5-7 mln USD, ale nie wykluczano, że dotychczasowy rekord „Marzenia” zostanie pobity. „Nu adosse 1” znany również jako „Reclining Nude I” był wystawiony w 1925 r. w mediolańskiej Bottega di Poesia. Potem słuch o nim zaginął. Jego identyfikacja była możliwa tylko dzięki licznym fotografiom z włoskiej ekspozycji.

Odnaleziono go dwa lata temu — przez 10 lat znajdował się w rękach właściciela, który nie znał jego wartości. Dzieło sprzedano ostatecznie za niecałe 5,5 mln USD, ale w doborowym towarzystwie. Na tej samej aukcji licytowany był rekordowy „Krzyk” Edvarda Muncha. W ubiegłym roku po raz pierwszy na rynek trafił „Portret markiza d′Afflito”. Został sprzedany w nowojorskim Christie’s za ponad 4,56 mln USD. O tym, że Łempicka jest dobrą inwestycją, przekonali się kolekcjonerzy, którzy jej obrazy wystawiali na ponowną aukcję. Jej obrazy drożeją po 13,5 proc. średniorocznie.

„La dormeuse” drożał jednak przez 14 lat po 23 proc., a „Portret de Marjorie Ferry” przez 13 lat po 16 proc. średniorocznie. Zmarła w 1980 r. Tamara Łempicka jest jedną z najbardziej pożądanych współczesnych malarek. Prace „ulubionej artystki Hollywoodu”, jak ją nazywano, znajdują się m.in. w kolekcjach Jacka Nicholsona i Madonny, która wielokrotnie zapewniała, że malarka jest dla niej wielką inspiracją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 10 najdroższych malarek świata