100-boliwarowe banknoty dłużej w obrocie

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zapowiedział, że rząd kolejny raz przedłuży, tym razem do 20 stycznia okres ważności banknotów 100 boliwarowych. Wcześniejsze zapowiedzi o ich wycofaniu z obrotu wywołały ogólnokrajowe protesty i doprowadziła do grabieży na szeroką skalę, donosi Reuters.

W grudniu Maduro informował, że banknot o najwyższym nominale w nękanym gigantyczną inflacją kraju, będącym członkiem kartelu OPEC zostanie wycofany, aby zapobiec przemytowi i utrudnić życie "mafiom" prowadzącym kontrabandę przez granicę z sąsiednią Kolumbią.

Zobacz więcej

Wenezuelski bolivar Bloomberg

Po pierwszej fali protestów i setek aresztowań, wściekli obywatele nie mogli dokonać zakupów i obawiają się o utratę oszczędności, termin wycofania banknotów z obrotu został przesunięty z połowy grudnia do 2 stycznia. 

Tymczasem na czarnym rynku 100-boliwarowy banknot warty jest zaledwie… 3 centy amerykańskie. Wenezuelski rząd obiecał, że dostarczy nowe nominały z zakresu od 500 do 20 tys. boliwarów, jednak jak na razie nikt ich nie widział w obiegu. 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / 100-boliwarowe banknoty dłużej w obrocie