100-latek dał sobie radę w kryzysowych czasach

Alina Treptow
opublikowano: 12-04-2010, 00:00

W 2009 r. Bank Spółdzielczy w Szczytnie zanotował wzrost kredytów i depozytów. Przybyło mu też klientów.

"Puls Biznesu" publikuje cykl artykułów poświęconych bankom spółdzielczym. Działają one w specyficznym środowisku — są to z reguły tereny wiejskie i mniejsze miasta. Obsługują społeczności lokalne, ale coraz częściej wychodzą z bogatą ofertą także dla przedsiębiorców. Dziś naszym gościem jest Andrzej Górczyński, prezes Banku Spółdzielczego w Szczytnie.

W 2009 r. Bank Spółdzielczy w Szczytnie zanotował wzrost kredytów i depozytów. Przybyło mu też klientów.

"Puls Biznesu": Jakie plany ma bank na ten rok?

Andrzej Górczyński, prezes Banku Spółdzielczego w Szczytnie: W tym roku obchodzimy 100. jubileusz. Jako główne kierunki przyjęliśmy rozwój bazy depozytowej i kredytowej, informatyzację oraz wzrost nakładów na reklamę i marketing. Zakończyliśmy już modernizację placówek.

Co z kryzysem?

Odczuliśmy go na własnej skórze. Mimo to w 2009 r. rozwijaliśmy się. Kredyty wzrosły o 19 proc., a depozytów o 4 proc. Przybyło też klientów. Natomiast w stosunku do roku poprzedniego przychody spadły o 6 proc., a koszty wzrosły o 8 proc., uzyskaliśmy więc niższy wynik finansowy. Wyższy od zakładanego poziom kredytów świadczy jednak, że oferta była atrakcyjna dla klientów.

Jaki był udział należności zagrożonych?

Zagrożone stanowiły 1,6 proc., a stracone 1,2 proc. obliga kredytowego. W 2009 r. wskaźniki te się obniżyły, co jest potwierdzeniem ostrożnej polityki oraz działań windykacyjnych.

Jak, według pana, będzie wyglądała polska gospodarka w 2010 r.?

Zakładamy, że utrzyma się wzrost gospodarczy, spadnie wskaźnik inflacji oraz wzrośnie stopa bezrobocia. Nieznacznie poprawi się też sytuacja ekonomiczna niektórych klientów.

Jak rekomendacja T wpłynie na działalność banku?

Największe skutki dla kredytobiorców mogą mieć zapisy dotyczące obliczania zdolności kredytowej. Jednak w naszym banku, z uwagi na wnikliwe dotąd jej obliczanie, wprowadzenie rekomendacji nie będzie miało znaczącego wpływu.

Co bank oferuje przedsiębiorcom?

Prowadzimy rachunki bankowe dla 900 firm. Oferujemy depozyty, kredyty, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP), gwarancje, karty płatnicze, bankowość elektroniczną. Pośredniczymy w zawieraniu transakcji zagranicznych i umów leasingowych. Lokalny biznes, nawet początkujący, wspieramy poprzez sprawne załatwianie wniosków.

Co z samorządami?

Obsługujemy kompleksowo dziewięć samorządów, oferując im rachunki bieżące i pomocnicze w złotych i walutach wymienialnych, a także kredyty, gwarancje czy lokaty. W najnowszej ofercie proponujemy kredyty inwestycyjne ze środków EFRWP w zakresie budowy i remontu dróg, szkół, zaopatrzenia wsi w wodę oraz agroturystyki. Samorządy są istotnym i dobrym klientem naszego banku.

Zrzeszenia banków spółdzielczych ostro konkurują ze sobą. Czy powinno być kilka zrzeszeń czy jedno?

Powinny być przynajmniej dwa zrzeszenia, aby bank miał możliwość jego zmiany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu