100 mln EUR od Banku Światowego na modernizację dróg

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-04-2005, 11:31

100 mln euro na modernizację i utrzymanie dróg pożyczy w tym roku Polska od Banku Światowego (BŚ). We wtorek została podpisana umowa w tej sprawie między polskim rządem a BŚ. Pożyczka zapewni dodatkowe środki na blisko 140 remontów odcinków dróg. Całkowita wartość projektu ich modernizacji w tym roku to 210,5 mln USD, w tym pożyczka z BŚ.

100 mln euro na modernizację i utrzymanie dróg pożyczy w tym roku Polska od Banku Światowego (BŚ). We wtorek została podpisana umowa w tej sprawie między polskim rządem a BŚ.    Pożyczka zapewni dodatkowe środki na blisko 140 remontów odcinków dróg. Całkowita wartość projektu ich modernizacji w tym roku to 210,5 mln USD, w tym pożyczka z BŚ. 

Jest to druga pożyczka od BŚ na modernizację i utrzymanie dróg. Jak powiedział po podpisaniu umowy wiceminister finansów Wiesław Szczuka, w 2004 roku BŚ pożyczył Polsce również 100 mln euro, za które zostało wyremontowane 900 km nawierzchni.

Według zastępcy Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Włodzimierza Bilskiego, na większość ze 140 remontów  zostały już rozpisane przetargi, a niektóre już nawet się zakończyły.

Dodał, że dzięki środkom z BŚ, w zeszłym roku przybyło w Polsce ok. 5 proc. dróg w stanie dobrym. Zdaniem Bilskiego, obecnie ponad 45 proc. polskich dróg zalicza się do tej kategorii.

Szczuka poinformował, że w przyszłym roku BŚ może pożyczyć Polsce na modernizację i utrzymanie dróg kolejne 144 mln USD.

Poinformował, Polska realizuje obecnie program poprawy stanu dróg, który ma się zakończyć w 2009 roku. Jest on finansowany z pożyczek z BŚ (350 mln euro), Europejskiego Banku Inwestycyjnego (500 mln euro) oraz ze środków budżetowych (200 mln euro). Wiceminister zaznaczył, że pierwsze pieniądze z EBI trafią do Polski w przyszłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane