100 mln zł pożyczki od ARP dla Exalo Drillig na sprzęt wiertniczy

  • PAP
opublikowano: 22-10-2019, 13:22

Agencja Rozwoju Przemysłu udzieliła 100 mln zł pożyczki Exalo Drilling - spółce z grupy PGNiG, wyspecjalizowanej w wierceniach za węglowodorami, poinformowała we wtorek ARP. Środki z pożyczki zostaną przeznaczone m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu.

Exalo Drilling świadczy usługi wiertnicze dla firm poszukujących i udostępniających złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, usługi serwisowe, m.in. dla górnictwa otworowego, a także budowlano-montażowe. Zatrudnia prawie 2 tys. ludzi i prowadzi działalność na terenie Polski, Ukrainy, Pakistanu, Kazachstanu, Ukrainy i w Czadzie.

Finansowanie z ARP Exalo zamierza przeznaczyć na zakup nowoczesnych urządzeń i technologii. "Koncentrujemy się na zdobywaniu nowych rynków w obszarze usług wiertniczych i serwisowych. Dlatego też chcemy dysponować najnowocześniejszym sprzętem wiertniczym i serwisowym, dzięki któremu będziemy mogli nadal odpowiadać na potrzeby naszych strategicznych kontrahentów w kraju i za granicą" - powiedział prezes Exalo Drilling Stanisław Niedbalec, cytowany w komunikacie ARP.

Jak zaznaczył Niedbalec, jednym ze strategicznych założeń spółki jest stałe podnoszenie zaawansowania technicznego i technologicznego oferowanych usług. "To zwiększa naszą konkurencyjność i efektywność, a w dłuższej perspektywie przełoży się na zwiększenie przychodów i rentowności" - dodał.

"Finansowanie rozwoju przedsiębiorstw to jeden z najważniejszych obszarów naszej aktywności. Od lat wspieramy działalność polskich firm i pomagamy im rozwinąć skrzydła. Tym razem środki z ARP pomogą w dalszej ekspansji Exalo Drilling. Jestem przekonany, że udzielona pożyczka przełoży się na dynamiczny rozwój firmy, zwłaszcza, że to globalna marka i spółka z ponad siedemdziesięcioletnią tradycją" – powiedział z kolei wiceprezes ARP Paweł Kolczyński.

Jak przypomniała Agencja, w ciągu ostatnich czterech lat przedsiębiorcy skorzystali z jej finansowania w wysokości ponad 1,8 mld zł. ARP podkreśliła, że wśród beneficjentów pożyczek coraz więcej jest firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). ARP przygotowała dla nich specjalne rozwiązania. Na ofertę pożyczkową dla MŚP składają się pożyczki inwestycyjne, obrotowe, restrukturyzacyjne, split payment oraz na finansowanie realizacji kontraktów - podkreśliła Agencja. Klienci, którzy mają problem z dostarczeniem oczekiwanego poziomu zabezpieczeń, mogą uzyskać poręczenie od Funduszy Poręczeniowych koordynowanych przez Krajową Grupę Poręczeniową i BGK, z którymi ARP podpisała porozumienie o współpracy.

ARP zaznaczyła, że ważnym elementem oferty dla MŚP są Centra Obsługi Przedsiębiorców (COP). Pierwsze Centrum Obsługi Przedsiębiorców Agencja Rozwoju Przemysłu otworzyła 23 marca br. we Wrocławiu, kolejne powstało miesiąc później w Katowicach. Trzecią lokalizacją jest Gdynia (Pomorski Park Naukowo Technologiczny). W ostatnim czasie powstał również COP w Poznaniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu