100 tys. osób pracuje w centrach usług

MAG
06-12-2012, 13:11

W branży przybędzie 15-20 tys. pracowników. Ośrodki otworzą banki i ubezpieczyciele, przybędzie klientów z Niemiec i Francji.

Na początku grudnia zatrudnienie w centrach usług dla biznesu międzynarodowych firm przekroczyło 100 tys., podaje Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) w Polsce. Wartość zrealizowanych usług to 3,5-4 mld EUR.

- Przewidujemy, że sektor będzie się dalej rozwijał w tempie 15-20 proc. rocznie – mówi Jacek Levernes, członek zarządu HP Europa i prezes ABSL.

W tym roku w centrach z zagranicznym kapitałem powstało 15 tys. miejsc pracy. Liczba centrów usług urosła z 337 na początku roku do 375. 85 proc. tegorocznego wzrostu pochodziło od firm już w Polsce obecnych. Podobnie będzie i w przyszłym.

- Będziemy obsługiwać coraz więcej nowych krajów, które dotychczas się temu opierały, jak Francja, Niemcy, Holandia i kraje Nordyckie. To powoli rusza, widzimy coraz więcej klientów z tych krajów – mówi Marek Grodziński, dyrektor centrum BPO Capgemini i wiceprezes ABSL.

Ważnym atutem Polaków są języki.
- Microsoft stworzył oprogramowanie, które w 70 proc. tłumaczy mowę przez telefon, ale dojście do 100 proc. skuteczności zajmie firmie jeszcze ładnych parę lat. Bardzo ważna jest też kulturowa bliskość, bo inwestorom dobrze się z Polakami pracuje – uważa Marek Grodziński.

Przewiduje, że polskie centra usług biznesowych nadal będą realizować transakcje, ale również robić coraz więcej skomplikowanych rzeczy, jak analizy, usługi prawne, marketingowe, risk & compliance, integracja systemów IT, R&D, doradztwo w windykacji czy zaopatrzeniu.

- Spodziewam się, że w przyszłym roku w Polsce pojawią się centra usług kilku dużych banków, może ruszą się ubezpieczyciele – prognozuje Marek Grodziński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / 100 tys. osób pracuje w centrach usług