Relacje

W odniesieniu do rankingu „Pulsu Biznesu” i wywiadowni Bisnode Polska, w którym wyłoniliśmy setkę najbardziej przedsiębiorczych kobiet polskiego biznesu, przywołanie żeńskiej wersji znanego przysłowia jest jak najbardziej zasadne. Nie tylko symbolicznie, lecz także dosłownie — większość laureatek podkreśla, jak silnym oparciem i zarazem odskocznią od życia zawodowego jest dla nich rodzina.

Uroczysty wieczór 9 grudnia we foyer Teatru Wielkiego — Opery Narodowej w Warszawie podsumował czwartą edycję rankingu. Setka menedżerek od początku składa się z dwóch pięćdziesiątek: jedna obejmuje właścicielki i prezeski firm o rocznych przychodach do 50 mln zł, co odpowiada sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw, a druga — podmiotów o przychodach powyżej 50 mln zł. Podstawą klasyfikacji było porównanie wyników roku 2013 do 2012. W grupie dużych firm tym razem udało się znaleźć tylko 43 menedżerki, spełniające wyśrubowane kryteria rankingu. Dla podtrzymania tradycji setki w grupie firm mniejszych wyróżniliśmy zatem 57 szefowych. Twarde dane finansowe potwierdziły, że w okresie spowolnienia gospodarczego lepiej od korporacji radziły sobie elastyczne podmioty mniejsze, nierzadko firmy rodzinne.

Oprócz setki wyłonionej przez Bisnode redakcja wytypowała dziesięć znanych pań, które w 2014 r. wyróżniły się ciekawymi inicjatywami, odważnymi decyzjami, zaskakującymi awansami.

Uwzględnione zostały również reprezentantki administracji gospodarczej. W tej kategorii o kolejności decydowali czytelnicy, głosujący w liczbie 7 tys. na portalu www.pb.pl. Szczegółowe wyniki rankingu zawierał 44-stronicowy kolorowy dodatek, który otrzymały uczestniczki wtorkowej uroczystości, a także prenumeratorzy „PB” z wydaniem środowym.

Atmosfera wieczoru w operze różniła się na plus od standardów podobnych gal warszawskich, których wysyp następuje zwłaszcza w grudniu. Laureatki reprezentujące cały kraj dziękowały przede wszystkim załogom swoich firm, wspólniczkom oraz rodzinom. A lejtmotywem wieczoru było przekonanie, że przebicie się ambitnych kobiet przez biznesowy szklany sufit możliwe jest praktycznie w każdej branży, tylko trzeba naprawdę chcieć.