Relacje

Uroczysty wieczór we foyer Teatru Wielkiego — Opery Narodowej w Warszawie podsumował 10 grudnia piątą edycję rankingu „100 Kobiet Biznesu”. Gala organizowana kolejny raz w tym eleganckim otoczeniu nie różniła się wizerunkowo od poprzednich, ale merytorycznie zabrzmiały w niej nowe wątki.

Do zwyczajowych podziękowań dla rodzin, wspólniczek, współpracowników etc. laureatki tym razem dodawały wyrazy uznania dla… siebie! Frazy „Chciałam podziękować przede wszystkim sobie” oraz „Brawo ja!” wywoływały gromkie brawa. Uczestniczki gali najlepiej przecież wiedzą, że w przebijaniu przez menedżerki szklanego sufitu decydująca jest ich osobista determinacja. Zapisany w tytule głośny lejtmotyw gali jeszcze dwa, trzy lata temu był cichy i nieśmiały.

„Puls Biznesu” i wywiadownia Bisnode Polska jak co roku wyłoniły setkę najbardziej przedsiębiorczych kobiet polskiego biznesu.

Od początku składa się ona z dwóch pięćdziesiątek: jedna obejmuje właścicielki i prezeski firm o wykazanych w rocznych sprawozdaniach przychodach do 50 mln zł, co w uproszczeniu odpowiada sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw, druga zaś — menedżerki podmiotów o przychodach powyżej 50 mln zł. Podstawą klasyfikacji było porównanie wyników roku 2014 do 2013.

Oprócz setki wyłonionej przez Bisnode redakcja wytypowała dziesięć znanych pań, które w 2015 r. wyróżniły się ciekawymi inicjatywami, odważnymi decyzjami, zaskakującymi awansami. Uwzględnione zostały również reprezentantki administracji gospodarczej. W tej kategorii o kolejności decydowali czytelnicy „PB”, głosujący w liczbie prawie 6,5 tys. na portalu pb.pl. Szczegółowe wyniki rankingu zawiera 36-stronicowy dodatek, który otrzymały 10 grudnia uczestniczki uroczystości, a także prenumeratorzy „PB” z wydaniem piątkowym 11 grudnia.

Oprócz tytułowego drugim charakterystycznym wątkiem gali były reprezentowane przez laureatki branże. Specjalistyczne budownictwo, międzynarodowy przewóz towarów, różnorodny przemysł, przetwórstwo mięsa, motoryzacja, zakładowe systemy transportowe — w takich dziedzinach menedżerki realizują swoje pasje. W kosmetykach czy farmacji rzecz jasna także, ale w czołówkach obu pięćdziesiątek „naturalne” kobiece specjalności były w mniejszości. Nie powinno to dziwić, skoro — jak stwierdziła jedna z laureatek — męska w teorii motoryzacja jest kobietą. a