Relacje

Płeć piękna idealnie odnajduje się w biznesie. Polskie prezeski nie boją się wyzwań, są ambitne i wytrwałe — to główny wniosek z gali, podsumowującej szóstą edycję rankingu „100 Kobiet Biznesu”. Uświetnione koncertem Zbigniewa Wodeckiego wydarzenie odbyło się 12 grudnia 2016 r. we foyer Teatru Wielkiego — Opery Narodowej w Warszawie.

Najbardziej przedsiębiorcze polskie kobiety nie tylko pięknie wyglądały, ale też pięknie mówiły.

— Gdybym otrzymała tę nagrodę kilka lat temu, powiedziałabym: mnie się ona nie należy. To na pewno pomyłka, błąd w liczeniu. Dziś jako mentorka biznesu i członek rady programowej Kongresu Kobiet gratuluję tego wyboru. Uważam, że jest bardzo dobry. Jestem nie tylko prezeską tysiącosobowej firmy, ale też reprezentantką Boscha w Polsce. Poza tym od dziesięciu lat walczę o odbudowę w naszym kraju szkolnictwa zawodowego, które jest podstawą innowacyjnej gospodarki. Przez mentoring i różne sposoby doradztwa wspieram też kariery zawodowe kobiet. Nagrodę dedykuję wszystkim paniom, które chcą wziąć sprawy w swoje ręce, i mojej mentorce: profesor Magdalenie Środzie — mówiła Krystyna Boczkowska, prezes firmy Robert Bosch, laureatka trzeciego miejsca wśród zarządzających firmami z przychodami ze sprzedaży powyżej 50 mln zł.

W przemowach laureatek nie zabrakło jednak męskiego wątku.

— Jestem szczęśliwa, bo moja droga zawodowa, wytrwałość i odwaga zostały zauważone. Nie byłabym jednak w tym miejscu, gdyby nie mój wspaniały mąż, jego cierpliwość i spokój, gdy wracałam do domu po całym dniu ciężkiej, bardzo stresującej pracy — mówiła Joanna Dziubek, prezes spółki Staropolskie Specjały, zdobywczyni pierwszego miejsca wśród prezesek dużych spółek.

O zasługach panów wspomniała także Kamila Chytil, Chief Global Operations Officer w MoneyGramie, która otrzymała tytuł Kobiety Biznesu w plebiscycie czytelników portali Pb.pl i Bankier.pl.

— Dziękuję tacie, który był moją pierwszą inspiracją w biznesie i motywował mnie od dziecka, oraz mężowi, którego nie ma tu dziś ze mną, bo pomaga odrabiać lekcje z matematyki naszemu dziecku. Dzięki temu, że jest w stanie zająć się naszymi sprawami domowymi, ja mogłam się rozwinąć zawodowo — mówiła Kamila Chytil.

Organizatorem rankingu „100 Kobiet Biznesu” jest Bonnier Business Polska, wydawca dziennika gospodarczego „Puls Biznesu”, a jego autorem — wywiadownia gospodarcza Bisnode. Partnerzy rankingu to PKN Orlen i Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

Autor: Anna Gołasa