Relacje

Czasy, gdy kobieca ścieżka kariery kończyła się pod szklanym sufitem, chyba już minęły. Dowodem są losy laureatek rankingu „100 Kobiet Biznesu”.

 A to zestawienie i gala, na której właścicielki i menedżerki odbierają nagrody, mogą być swoistą kopalnią inspiracji dla innych pań. Do wszystkich, które marzą o własnym przedsiębiorstwie lub zastanawiają się, czy nie zawalczyć o fotel prezesa w firmie, w której pracują, już po raz siódmy popłynęła wiadomość: dzisiaj wszystko jest już możliwe.

— Laureatki rankingu nie tylko pokazały, że potrafią odnieść sukces w biznesie, ale również świetnie go sprzedały. Wszyscy, bez względu na płeć, możemy się od nich wiele nauczyć — stwierdziła Angelina Sarota, przewodnicząca rady nadzorczej PKN Orlen. Wszystkie nagrodzone panie, chociaż same zapracowały na sukces przez wiele lat, dziękowały nie tylko zespołom, które budowały i którymi zarządzają, ale również rodzinom i szefom, którzy kiedyś na nie postawili.

— Chociaż na najwyższy awans pracowałam 14 lat, to dzisiejszy sukces zawdzięczam nie tylko sobie. Dziękuję swojemu zespołowi, mężowi, który znosił moją ciągłą nieobecność, ale również moim szefom. Mężczyznom, którzy dostrzegli kiedyś mój potencjał i pozwolili rozwinąć kompetencje — mówiła Krystyna Boczkowska, prezes firmy Robert Bosch. W XXI w. kobiety zajmują kierownicze stanowiska we wszystkich sektorach gospodarki. Tegoroczne laureatki reprezentowały zarówno firmy kosmetyczne, branżę medyczną, jak i przemysł ciężki.

— Kolejny raz mam przyjemność poznać kobiety, które dzięki swojej determinacji, zaangażowaniu, sile charakteru, ale również pomysłowości budują polską gospodarkę i własne biznesy, zarządzają branżami ciężkimi i lekkimi, a za każdą z nich stoi historia ciężkiej pracy — komentowała Katarzyna Majewska, członek zarządu Citi Handlowego. Panie, które znalazły się w tegorocznym rankingu, dążąc do biznesowego sukcesu, nie

zapomniały jednak o sobie. Wszystkie realizują jakieś pasje, zwiedzają świat, uczą się języków i starają się znaleźć możliwie najwięcej czasu dla najbliższych. — Udowodniły już, że odniosły ogromny sukces biznesowy. Nie można jednak zapominać o zachowaniu równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Do pełnego szczęścia, ale też zadowolenia z odnoszonych sukcesów, potrzebny jest bowiem czas na odpoczynek i realizację swoich pasji — podsumowała dr Henryka Bochniarz, członek rady nadzorczej FCA.

Autor: Patrycja Łuszczyk