11 kolejarzy rozpoczęło strajk głodowy w siedzibie PKP

08-12-2003, 18:31

PAP: Jedenaście osób z kolejarskich związków zawodowych rozpoczęło w poniedziałek strajk głodowy w siedzibie PKP w Warszawie - poinformował dziennikarzy szef Związku Zawodowego Maszynistów, Kazimierz Gontarczyk. Zarząd PKP jest zaskoczony decyzją związkowców.

Protest jest spowodowany niedotrzymaniem przez rząd uzgodnień ze związkowcami.

"Jeżeli wicepremier Marek Pol i wicepremier Jerzy Hausner nie rozpoczną z nami negocjacji, to planujemy rozszerzenie strajku głodowego w poszczególnych węzłach kolejowych" - oświadczył obecny na konferencji prasowej szef kolejarskiej "Solidarności", Stanisław Kogut.

Związkowcy zapewnili, że na razie nie planują strajku generalnego, ale 16 grudnia odbędzie się dwugodzinny strajk ostrzegawczy. W ocenie związkowców, strona rządowa nie dotrzymuje uzgodnień zawartych w lipcu oraz 12 listopada tego roku. Rozmowy były efektem zagrożenia przez komitet protestacyjno-strajkowy PKP bezterminowym strajkiem generalnym na kolei, planowanym w przeddzień zawarcia listopadowego porozumienia.

W wyniku tego porozumienia, koleje miałyby otrzymać w przyszłym roku łącznie 1 mld 138 mln zł. Z tego 538 mln zł ma być przeznaczone na pasażerskie przewozy regionalne. Pieniądze mają pochodzić od samorządów, z funduszy strukturalnych i budżetu państwa. Ok. 100 mln zł ma być ze sprzedaży nieruchomości PKP oraz dzierżawy.

Kolejarskie związki zawodowe sceptycznie podchodzą do pomysłu finansowania przewozów regionalnych przez samorządy. Pieniądze mają bowiem pochodzić ze zwiększonych udziałów samorządów we wpływach z podatków: PIT i CIT.

Kolejarze mieli też do końca listopada otrzymać zmodyfikowany projekt restrukturyzacji PKP, który zakłada m.in. regionalizację części przewozów pasażerskich.

"Otrzymaliśmy taki projekt, ale nikt się pod nim nie podpisał. Nie wiemy więc, czy jest on prawdziwy, czy nie" - mówił Kogut.

Zarząd PKP jest zaskoczony decyzją komitetu protestacyjnego PKP. Jednym z powodów tego zaskoczenia jest to, że program restrukturyzacji PKP jest w trakcie konsultacji między rządem i partnerami społecznymi, dlatego nie może być mowy o próbach wdrażania regionalizacji PKP Przewozy Regionalne, bo na Komisji Trójstronnej dopiero omówiono warianty regionalizacji PKP Przewozy Regionalne.

Związkowcy protestują też przeciwko zamiarom zmniejszenia liczby połączeń kolejowych.

"Z naszych informacji wynika, że od 14 grudnia - kiedy wejdzie nowy rozkład jazdy - będzie kursować ok.

300 pociągów mniej" - powiedział Gontarczyk.

Rzeczniczka zarządu PKP Ewa Zagórska podała w komunikacie, że "praca przewozowa w ruchu regionalnym w nowym rozkładzie jazdy zmniejszyła się zaledwie o 12 proc. w porównaniu z poprzednim i wynika to z rozmów z samorządami wojewódzkimi".

Pod koniec listopada wiceminister infrastruktury Maciej Leśny mówił PAP, że przejmowanie przewozów pasażerskich PKP przez samorządy powinno się rozpocząć 1 stycznia 2004, a do końca przyszłego roku wszystkie samorządy powinny już przejąć przewozy.

Ministerstwo przygotowało kilka wariantów przejęcia przewozów regionalnych przez samorządy. Pierwszy polega na tym, że samorządy zorganizowałyby biuro PKP do spraw przewozów regionalnych, które zajęłoby się przekazywaniem nieruchomości spółki PKP Przewozy Regionalne do samorządów.

W drugim wariancie samorządy, oprócz nieruchomości, miałyby przejąć część taboru kolejowego przewozów pasażerskich oraz odpowiedzialność za ustalanie rozkładów jazdy. Trzeci wariant to przejęcie przez samorządy pełnej odpowiedzialności za przewozy pasażerskie łącznie z remontowaniem taboru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / 11 kolejarzy rozpoczęło strajk głodowy w siedzibie PKP