118 lekarzy ze szpitala MSWiA podpisało list do premiera ws. działań CBA

opublikowano: 05-06-2007, 15:46

118 lekarzy z warszawskiego Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA podpisało się pod listem otwartym do premiera, w którym protestują przeciwko działaniom podejmowanym wobec nich przez funkcjonariuszy CBA. List został we wtorek wysłany pocztą poleconą do Kancelarii Premiera.

Jak informują lekarze, pismo przekazane zostało także do wiadomości Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Sprawiedliwości, Rzecznika Praw Obywatelskich, Sejmu i Senatu.

Szef Związku Zawodowego Lekarzy MSWiA dr Krzysztof Szafranko powiedział we wtorek PAP, iż lekarze spodziewają się, że odpowiedzią na list będzie "choćby krótki komunikat premiera, wyjaśniający zachowanie służb specjalnych".

Lekarze napisali w liście, że sprzeciwiają się metodom "zatrzymywania i inwigilowania pracowników" szpitala MSWiA.

"Jesteśmy traktowani przez służby państwowe jako potencjalni przestępcy - śledzeni i monitorowani. Tysiące naszych pacjentów są zmuszane do składania wyjaśnień w prokuraturach całego kraju, zaś dokumentacja medyczna ich dotycząca jest szczegółowo analizowana pod kątem ewentualnego przestępstwa. Funkcjonariusze wkraczają i przeszukują pomieszczenia szpitalne w nocy i o świcie, zaburzając tryb pracy oddziałów" - czytamy w liście.

Lekarze podkreślili, że dotychczasowe akcje służb nie udowodniły sensowności takich działań, a zarzuty dotychczas postawione aresztowanym lekarzom w większości przypadków okazały się bezpodstawne.

Według lekarzy, "wydarzenia ostatnich miesięcy szeroko komentowane w mediach znacznie nadszarpnęły ich wizerunek, sugerując iż środowisko lekarskie składa się w dużej mierze z przestępców". Zdaniem lekarzy, zarzuty są formułowane zbyt łatwo i zbyt szybko nagłaśniane.

Lekarze ze szpitala MSWiA zwracają się z prośbą do premiera o wyjaśnienie, "czemu mają służyć tego typu działania".

W opinii lekarzy, sytuacja ta źle wpływa na wizerunek Polski na świecie, "nosi bowiem znamiona totalitarnego państwa policyjnego, które nęka i inwigiluje swoich obywateli".

Trwa śledztwo CBA w sprawie Mirosława G., b. ordynatora oddziału kardiochirurgii w szpitalu MSWiA w Warszawie, który został zatrzymany 12 lutego przez funkcjonariuszy Biura i jest formalnie podejrzany o zabójstwo pacjenta, mobbing, znęcanie się nad osobą najbliższą; przedstawiono mu też 45 zarzutów korupcyjnych.

W ub. tygodniu szef Okręgowej Izby Lekarskiej (OIL) w Warszawie Andrzej Włodarczyk złożył do Prokuratury Rejonowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa naruszenia tajemnicy lekarskiej na skutek działań CBA w szpitalu MSWiA. Według Włodarczyka, kilka tysięcy kart pacjentów z tej placówki nielegalnie trafiło do Biura, a kopie tych dokumentów - do policji.

W czwartek CBA poinformowało o zatrzymaniu anestezjologa dra Piotra Orlicza. Biuro nie chciało podać żadnych szczegółów akcji. Orlicz w oświadczeniu przesłanym PAP w piątek napisał, że nie postawiono mu żadnych zarzutów, nie został nawet przesłuchany w jakimkolwiek charakterze. Do zatrzymania doszło w domu jego znajomego, także lekarza, do którego przyjechał, aby udzielić konsultacji. Orlicza przewieziono do siedziby CBA, a następnie na Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej szpitala przy ulicy Banacha w stanie tzw. ostrego zespołu wieńcowego. Orlicz podkreślił, że doniesienia niektórych mediów o rzekomym jego udziale w nielegalnym przerywaniu ciąży czy korupcji, są dla niego skrajnie krzywdzące.

W poniedziałek rzecznik CBA Tomasz Frątczak poinformował, że dokumenty przejęte przez CBA w szpitalu MSWiA w Warszawie wiążą się z podejrzeniem znacznych wyłudzeń z Narodowego Funduszu Zdrowia, a ich kopie będą stanowiły dowody w sprawie. Zapewnił, że Biuro, stosując podsłuchy, zawsze robi to za zgodą prokuratora i sądu.

Rzecznik wyjaśnił, że CBA "zabezpieczyło dokumentację szpitala MSWiA związaną z podejrzeniami, że od dłuższego czasu kwitł tam proceder wyłudzania pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia". "Wstępnie ocenia się, że straty budżetu państwa z tytułu fałszowania dokumentacji medycznej tylko w ciągu trzech miesięcy sięgnęły kilku milionów złotych. Dokumenty, po wykonaniu kopii, są zwracane do szpitala. Kopia dokumentacji stanowić będzie dowód rzeczowy. W sprawie wyłudzeń w najbliższym czasie pierwsze osoby usłyszą zarzuty" - poinformował Frątczak.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / 118 lekarzy ze szpitala MSWiA podpisało list do premiera ws. działań CBA