12 lat więzienia za piramidę finansową

DI
opublikowano: 25-04-2018, 11:05
aktualizacja: 25-04-2018, 11:06

Sąd skazał na 12 lat pozbawienia wolności 47-letniego mieszkańca Kalisza oraz na 3 lata więzienia 41-letniego mieszkańca jednej z podkaliskich miejscowości za stworzenie „piramidy finansowej” oraz prowadzenie działalności bankowej bez pozwolenia.

Mężczyźni dopuścili się zarzucanych czynów pomiędzy 30 września 2012 roku a 19 maja 2016 roku. Wyrządzili szkodę w wielkich rozmiarach w łącznej wysokości prawie 64 mln zł. Pokrzywdzonych zostało 641 osób.

W toku śledztwa ustalono, że oskarżeni mężczyźni opracowali internetową platformę w postaci tzw. „programu partnerskiego”. W rzeczywistości była platformą pożyczkową, w ramach której sprawcy zawierali z pokrzywdzonymi tzw. „umowy inwestycji”. Zobowiązywali się w nich do inwestowania wpłaconych od klientów środków w organizowanie kampanii reklamowych na cyfrowych nośnikach LED. Dokonane w sprawie ustalenia wykazały, że podejrzani nie inwestowali uzyskanych środków wpłacanych przez pokrzywdzonych. Wprowadzali oni pokrzywdzonych w błąd, co do realnej możliwości przeznaczania środków na działalność inwestycyjną i przeznaczali je na własne potrzeby oraz wypłatę rzekomych zysków dla części klientów. Miało to na celu uwiarygodnienie prowadzonej działalności.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / 12 lat więzienia za piramidę finansową