1,2 mld użytkowników komórek trzeciej generacji na świecie do 2010 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-11-2005, 19:34

W ciągu najbliższych kilku lat nastąpi dynamiczny rozwój rynku telefonii trzeciej generacji (3G) - uważają specjaliści z firmy analitycznej Northern Sky Research. Do 2010 r. na świecie będzie 1,2 mld użytkowników komórek 3G.

W ciągu najbliższych kilku lat nastąpi dynamiczny rozwój rynku telefonii trzeciej generacji (3G) - uważają specjaliści z firmy analitycznej Northern Sky Research. Do 2010 r. na świecie będzie 1,2 mld użytkowników komórek 3G.

    Telefonia komórkowa trzeciej generacji 3G (Third Generation) umożliwia transmisję zarówno danych, jak i głosu oraz obrazu. Do telefonii 3G należą sieci UMTS, działające już w Polsce.

    Analitycy podkreślają, że w ciągu następnych 5 lat technologia 3G stanie się wiodąca na rynku mobilnych usług i bezprzewodowego dostępu do internetu.

    W raporcie opublikowanym w czwartek na stronach interenetowych Northern Sky Research twierdzi, że prócz technologii 3G rozwijać się będą technologie sieci bezprzewodowych, umożliwiające szybki dostęp do internetu. Jedną z nich jest oparta na standardzie 802.16e bezprzewodowa technologia WiMAX (World Interoperability for Microwave Access) o powiększonym zasięgu w stosunku do tradycyjnych technologii radiodostępu do internetu. Raport przewiduje 500 tys. użytkowników WiMAX-a do końca 2006 r. 

    Analitycy uważają także, iż nastąpi rozwój również innych standardów sieci bezprzewodowych, jak np. ZigBee - stosowanego w obsłudze domowych urządzeń elektronicznych i UWB (ultra-wideband) do przekazu bezprzewodowego, np. internetowego radia czy IPTV (telewizji internetowej) jeszcze przed końcem 2006 r.

    Jak uważają analitycy Northern Sky Research, technologia 3G ma trzyletnią przewagę nad innymi, np. WiMAX. Dlatego technologie 3G przejmą największą cześć rynku bezprzewodowego dostępu do internetu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane