12 spółek rozchwytywanych przez drobnych inwestorów

opublikowano: 08-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Orlen trzeci raz z rzędu wygrał ranking popularności wśród drobnych inwestorów. Z czołówki wypadli natomiast ulubieńcy gorącego kapitału.

Czas pokaże, czy przejęcie Grupy Lotos i PGNiG przez PKN Orlen przyniosło deklarowane efekty, pewne jest jedno: uwaga drobnych inwestorów skupiła się w ostatnich trzech miesiącach na spółce, kierowanej przez Daniela Obajtka. W listopadzie akcje koncernu znów były wyborem numerem 1 dla inwestorów indywidualnych, wynika z danych zebranych przez PB w siedmiu czołowych biurach maklerskich. Z pewnością pomogło w tym długo wyczekiwane wybicie notowań, zatrzymane jednak z początkiem grudnia.

Przewaga Orlenu nad wiceliderem rankingu została utrzymana - w listopadzie drugie miejsce zajął KGHM, który awansował z szóstej pozycji. Notowaniom miedziowej spółki na początku ubiegłego miesiąca sprzyjały rozbudzone nadzieje na odejście przez Chiny od polityki zero-covid (co ostatecznie stało się faktem). Kurs dopadła jednak korekta, co stało się również udziałem CD Projektu, trzeciego w zestawieniu. Producent gier w trzy miesiące podrożał jednak o ponad 50 proc., a po wynikach za trzeci kwartał wielu analityków zdecydowało się podnieść ceny docelowe - zwykle jednak nie na tyle, by skutkowało to podniesieniem rekomendacji do pozytywnych.

Zupełnie inaczej rzecz się ma z Allegro, numerem 4 w rankingu, którego akcje większość analityków uważa za niedowartościowane. Inwestorzy nie są jednak do tego przekonani, a każda próba wybicia spotyka w końcu barierę podaży.

W czołowej dwunastce zestawienia w porównaniu ze stanem z października doszło do kilku zmian - ponownie pojawiły się w niej XTB, Tauron i Eurocash, a zupełną nowością jest 11 bit studios, doceniony szczególnie przez klientów jednego z mniejszych biur maklerskich. Obniżyła się natomiast spekulacyjna temperatura na akcjach Asbisu, Bumechu i Lubawy. Grono wiernych fanów zachował Biomed, ale wystarczyło to do zajęcia pozycji pod koniec drugiej dziesiątki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane