12 typów, które spotkasz w każdym biurze

MG
opublikowano: 11-01-2008, 14:11

Coraz więcej ludzi pracuje w biurach. Spędzają tam oni większość dnia, a z kolegami z biura przebywają i rozmawiają więcej niż z członkami rodziny. Tylko, że o ile życiowego partnera, rząd, a  nawet zawód można sobie wybrać, to kolegów z pracy niestety nie. Jochen Mai z  Wirtschaftswoche przygotował leksykon typów biurowych wraz ze wskazówkami, jak sobie z nimi radzić. Oto one.

Karierowicz
Po czym poznać
Musi koniecznie piąć się w górę – szybko i za każdą cenę. Wszędzie widzi pole walki, każda porażka to zniewaga, której tak łatwo nie przebaczy. Dla niego są tylko dwa rodzaje kolegów z pracy: rywale i frajerzy.
Jak postępować
Tego typa należy unikać, jak ognia. To trucizna w czystej postaci. Wszystko jedno, czy podstawia nogę, czy wyśmiewa. Żadna z tych rzeczy nie wpływa dobrze na pracę i radość życia. A jeśli taki człowiek jest szefem, to należy być bezwzględnie lojalnym, zawsze przytakiwać jego decyzjom albo poszukać sobie nowej pracy.

Tajfun
Po czym poznać
Nic nie potrafi, ale za to ma gadane. Jedyne, w czym jest dobry, to autopromocja, a jedyny cel to sława. Jako szef jest użyteczny tak długo, jak długo pozwala reszcie grupy pracować w spokoju. 
Jak postępować
Nigdy nie wolno przeszkodzić mu w popisach, bo wtedy ten typ zamienia się w mściciela. Najlepiej, gdy tacy szefowie wierzą, że to oni wpadli na wszystkie dobre pomysły. To balsam dla ich duszy. Jeśli showman to współpracownik, jego dyletanctwo najlepiej ukryć pracując za dwóch.

Biurokrata
Po czym poznać
Zawsze niezadowolony, z obsesją na punkcie szczegółów a na dodatek przemądrzały. Wszystko, co tylko dzieje się w firmie, dokumentuje, protokołuje, archiwizuje i tak bez końca. Gdy ma wątpliwości, mówi: „Jeszcze nie sprawdziliśmy wszystkich możliwości” albo „W notatce z poniedziałku ostrzegałem właśnie, że..”.
Jak postępować
Boi się nieporządku i utraty kontroli. Jeśli jest szefem, to należy go o wszystkim informować na czas i uspokajać; idealne rozwiązanie, to dostarczać mu wiele, bardzo wiele szczegółów. Jeśli to współpracownik, należy zapewnić mu ciepło i towarzystwo. Wielu przy tym odtaje i stanie się lojalnymi sąsiadami zza biurka.


Choleryk
Po czym poznać
Chętnie krzyczy i często nawet drobnostki wyprowadzają go z równowagi. Jest nieobliczalny i nie potrafi się opanować. Z reguły ten typ to emocjonalny wrak, często cierpiący na jakąś neurozę.
Jak postępować
Nigdy nie należy próbować przekonywać krzykacza argumentami. Bez sensu. Lepiej okazać pewność siebie, utrzymywać kontakt wzrokowy i zachować całkowity spokój. To mu podetnie skrzydła. A jego humorów nie można brać do siebie. Ten typ nie potrafi po prostu inaczej. Rozmowę trzeba przetrwać, aż powróci do normalnego poziomu.


Intrygant
Po czym poznać
Ten partyzant pozbywa się najchętniej konkurentów z zaskoczenia – przeważnie kłamstwem czy plotką. Cel – zniesławienie, motto – zawsze jest się do czego przyczepić. Cudze słabości wykorzystuje natychmiast na swoją korzyść.
Jak postępować
Nie należy dawać mu nic, czego mógłby użyć przeciwko nam. Należy unikać jakiegokolwiek prywatnego kontaktu. Reakcja zależy oczywiście od jego statusu: jeśli wiadomo, że tylko kąsa w łydki, lepiej zostawić go w spokoju. Jeśli jednak jest mocno szkodliwy, trzeba go nieustannie poprawiać, podważać jego twierdzenia i demaskować. Samemu trzeba przy tym pozostać całkowicie nienagannym. W przeciwnym razie można stać się jego ofiarą. 

Ofiara
Po czym poznać
Tej mimozie nic nie wychodzi, ale winni są zawsze inni: szef, koledzy, okoliczności. Wszystko jedno, czy i oni uważają się za to wszystko odpowiedzialni – ich bezradność widać na każdym kroku. Uwaga! Typy ofiar nie są w żadnym wypadku pasywne, ci ludzie manipulują innymi: biadoleniem subtelnie zmuszają innych do działania, sterują wywołując wyrzuty sumienia. Ich niemoc może być sposobem, by ktoś za nich wykonał czarną robotę.
Jak postępować
Tylko nie krytykować! Mimoza nigdy nie otrząśnie się z szoku. Należy natomiast wspólnie z tą osobą przeanalizować prawdziwy wymiar katastrofy i jej przyczyny. Nie należy jednak wykraczać poza namówienie jej, by poradziła sobie sama. W przeciwnym razie samemu można stać się ofiarą.

Rutyniarz
Po czym poznać
Wszystko zna z doświadczenia i w zarodku dusi jakąkolwiek kreatywność pouczając „już to robiliśmy”. Jego motto: popełnia błąd, kto coś robi. Jego nastawienie: ja wiem lepiej, jego postawa: nie wychodź przed orkiestrę. Problemów najchętniej się pozbywa. Propozycje udoskonaleń oddala, krytykę ignoruje. Swoją niechęć do innowacji, rutyniarz maskuje chętnie rozwagą, dogłębną analizą i sondowaniem innych.
Jak postępować
Ma on swoje plusy, bo hamuje ślepą euforię i w ten sposób pomaga uniknąć błędów. Należy pozwolić mu odgrywać rolę doradcy, co mu pochlebia i daje poczucie, że jego doświadczenie się ceni.

Plotkarz
Po czym poznać
Wie wszystko i wszystkim to rozpowiada. Przed tym typem nie da się ukryć żadnej informacji, a żadna nie jest zbyt błaha, by jej nie przekazać dalej.
Jak postępować
Przebywanie w pobliżu gaduł ma dobre i złe strony. Z jednej strony człowiek dowiaduje się wiele i odpowiednio wcześnie wie o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Z drugiej strony, w kontaktach z tymi osobami, trzeba uważać, bo nie wiadomo, czy nie jest się samemu podsłuchiwanym. W kierownictwie firm są równie niemile widziane.


Kumpel
Po czym poznać
Miły, pomocny, nieszkodliwy. Jego ambicje są umiarkowane, podobnie jak osiągnięcia Ważne dla niego jest, by żyć w zgodzie z innymi. Unika gniewu, podobnie jak podejmowania decyzji.
Jak postępować
Trzeba go akceptować takiego, jakim jest. Warto jednak sprawdzić, czy to naprawdę typ kumpla. Niekiedy podszywa się pod niego karierowicz, który właśnie zastawia swoje sidła. Jeśli kumpel jest szefem, nigdy nie należy wykorzystywać jego wielkoduszności i zawsze powinno się okazywać mu respekt. Taki szef chętnie daje wiele swobody, ale chce widzieć wymierne wyniki.

Koza
Po czym poznać
Wyjątkowo humorzasta, zakochana w sobie, samolubna. Kozy biurowe najchętniej kłamią, odkrywają słabości innych i psują wszystkim zabawę. Do ich repertuaru należy przewracanie oczami, marszczenie czoła, patrzenie w bok, machanie, wyśmiewanie. Ich własne poczucie wartości jest zawsze względne: jeśli innym idzie gorzej, kozie idzie lepiej. Nawet jeśli nazwa sugeruje inaczej, kozy bywają także rodzaju męskiego.
Jak postępować
Ignorować.

Diwa
Po czym poznać
Typ egocentryczny, wrażliwy i mściwy. Jedno niewłaściwe słowo, a diwa się obraża. Najczęściej uważa się za geniusza. Naturalne jest, że diwę się awansuje, naturalnie katastrofę przewidziała dużo wcześniej, naturalnie wszystko wie lepiej. Ulubiony wyraz: ja. Nawet jeśli nazwa sugeruje inaczej, diwy są też rodzaju męskiego.
Jak postępować
Z diwami trzeba się obchodzić ostrożnie. Nie znoszą krytyki, nawet jeśli twierdzą, że jest inaczej. Ale nierzadko mają jakieś prawdziwe talenty. Dlatego trzeba ich spokojnie wysłuchać, przyklaskiwać ich pomysłom i dać dużo przestrzeni.

Pasożyt
Po czym poznać
Jest wytrawnym taktykiem i mistrzem organizacji. Czarną robotę wykonują za niego inni – czy to dlatego, że się im podliże, czy w ramach przysługi, podczas gdy on sam konsekwentnie unika ciężkiej pracy. Jeśli projekt się sypie, on umywa ręce. Gdy się udaje – chwali się, że pomysł i zasługi są jego.
Jak postępować
Uwaga, czerwony alert! Ten typ wykorzysta każdego, kogo się da. Jeśli ma się jakiś dobry pomysł, należy o nim mówić tylko przy świadkach. Także o problemach lepiej nie rozmawiać w cztery oczy.

Teraz każdy będzie mógł łatwiej ocenić kolegów z pracy i oczywiście ... siebie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / 12 typów, które spotkasz w każdym biurze